PDA

Arată versiune întreagă : Care este diferenta intre televizoare LCD si LED



mariana
01.10.2011, 11:16
Buna Ziua !
Am gasit forumul dumneavoastra si mi s-a parut interesant.
As vrea sa intreb si eu care este diferenta intre televizoarele: LCD, LED si plasma????
Care este mai bun si de ce?
In speranta ca voi primi un raspuns, va doresc sa aveti o zi buna si multumesc.

Mariana

comfel
01.10.2011, 20:27
Buna Ziua !
Am gasit forumul dumneavoastra si mi s-a parut interesant.
As vrea sa intreb si eu care este diferenta intre televizoarele: LCD, LED si plasma????
Care este mai bun si de ce?
In speranta ca voi primi un raspuns, va doresc sa aveti o zi buna si multumesc.

Mariana
Bine ati venit pe acest Forum
Un raspuns la aceasta intrebare e greu de formulat fara putine cunostinte in domeniul Electronice ..dar sa incercam..
Ecranele cu plasma sunt formate din tuburi cu gaz care, sub efectul electricitatii, activeaza un strat de fosfor, producand lumina. Fiecare pixel este reprezentat de trei astfel de tuburi colorate diferit (rosu, verde si albastru).Ecranele cu plasma sunt destul de subtiri si usoare, permitand atingerea unor diagonale mari, au un contrast mai mare decat ecranele LCD (1500:1 este o valoare obisnuita, fata de 400:1 pentru LCD) si nu sunt sensibile la campurile magnetice. Marele lor dezavantaj este efectul de retentie, sau imaginile-fantoma. Acesta se manifesta datorita uzurii neuniforme a stratului de fosfor in cazul afisarii imaginilor stationare. Alte dezavantaje sunt consumul mare de energie si zgomotul produs de ventilatie (necesara datorita caldurii degajate in timpul functionarii).
De cealalta parte, ecranele LCD permit atingerea unor rezolutii mai mari, sunt mai usoare, au luminozitate mai mare, consum mic de energie si durata de viata mai lunga. Ca dezavantaje notam preturile inca mari, diagonalele sensibil mai mici si unghiul de vizibilitate mai ingust decat cel al ecranelor cu plasma
Personal cred ca un Plasma display panel este putin superior unui LCD. La fel se prezinta situatia si din punct de vedere fiabilistic.
Aveti aici niste link-uri care va arata principiul de functionare ...LCD....LED ...PLASMA ..

http://en.wikipedia.org/wiki/LCD

http://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_TV

http://phil-partington.suite101.com/lcd-vs-plasma-tvs-a36442

http://phil-partington.suite101.com/lcd-vs-plasma-vs-dlp-a13864

http://reviews.cnet.com/4351-12658_7-6583301.html

Sper ca v-ati lamurit..........
Un Weekend placut ............:cool:

comfel
05.10.2011, 19:38
In acest moment exista 3 tehnologii principale pe piata TV (ok, sunt 4 dar tubul catodic e cam la final de drum): Plasma, LCD si LED

65

Am sa incerc sa le detaliez cat mai simplu si mai pe scurt:

Plasma. Simplistic privind, TV-urile cu plasma functioneaza pe baza unui cocktail de gaze nobile (ah, chimia de liceu) inghesuite in mici celule si astea la randul lor varate intre 2 panouri de sticla. Celulele alea mici sunt curentate, ceea ce le face sa se lumineze, iar culorile provin de la stratul de fosfor in care sunt invelite. Numele de “plasma TV” li se trage de la faptul ca in momentul trecerii curentului prin celule, gazele nobile din interiorul lor se transforma in plasma.
PRO: culoarea provine de la fiecare celula in parte ceea ce duce la imagini vii, colorate si placute. Fiecare celula poate fi stinsa individual iar asta rezulta intr-o culoare neagra adanca si foarte apropiata de realitate (poate suna ciudat dar intr-un TV color negrul este cea mai importanta culoare dar si cel mai greu de obtinut).
CON: pret ridicat (deh, gazul e scump si fosforul la fel), nu functioneaza la altitudine din cauza gazelor nobile care isi pierd proprietatile (asta in general nu-i o problema decat in cabanele de munte), dispozitivele in sine sunt cam “grasute” (sper ca e politic corect sa spun asta despre TVuri) datorita celor 2 panouri de sticla, durata de viata este limitata din cauza gazelor nobile ce in timp isi pierd proprietatile si devin tot mai putin capabile sa emita lumina (dar problema asta nu prea mai este chiar asa de acuta, noua generatie de plasme pierde 50% din luminozitate in aproximativ 6-7 ani)
LCD. In acest caz, panoul TV-ului este format dintr-o matrice de cristale lichide suspendate intr-un gel, prin care trece (ghici ce?) un curent electric. In functie de mai sus numitul curent electric, respectivele cristale lichide devin mai mult sau mai putin opace. Dar cum aceste cristale nu produc lumina, ci doar o obtureaza, toate TV-urile LCD au un mecanism de iluminare independent de panou, plasat de obicei in spatele lui si in cele mai multe cazuri aceasta sursa de lumina este o lampa catodica fluorescenta. Lampa emite lumina si un curent electric controleaza cat de multa trece prin cristalele lichide si devine vizibila ochilui uman.
PRO: pret accesibil datorita productiei in masa (tuturor ne plac preturile accesibile)
CON: datorita solutiei de iluminare a panoului LCD culorile nu sunt foarte naturale (lumina propriu zisa e alba iar culoarea provine din “modularea” cristalelor),negrul este de cele mai multe ori mai degraba un gri inchis si asta afecteaza contrastul, cristalele lichide nu pot fi complet controlate (sunt capoase si opun rezistenta… electrica) si ca urmare nu se inchid/deschid perfect ceea ce duce la un grad mai mic sau mai mare (in functie de pretul TVului) de “patare” a culorilor
LED. In ultima vreme vad tot mai multa publicitate pentru LED TV. Nu stiu cati dintre voi realizeaza insa, dar conceptul asta de LED-TV e un artificiu de marketing. Principiul de functionare al acestor noi “minuni” tehnice este exact acelasi ca si in cazul LCDului. Singura diferenta este ca de data aceasta lampa catodica fluorescenta este inlocuita de LED-uri. Sigur, LED-urile sunt dispuse in diferite locatii in spatele panoului LCD, fie pe margini, in centru sau chiar pe intreaga suprafata, dar principiul este acelasi.
PRO: sunt subtiri precum un fotomodel anorexic (surpinzator, dar lampa catodica pe care o inlocuie LEDurile este cea responsabila pentru grosimea LCD-urilor), datorita faptului ca LEDurile sunt de fapt mai multe mici surse de lumina ce pot fi controlate individual (stinse/aprinse) negrul nu se mai formeaza doar prin opacizarea cristalelor lichide ci si prin stingerea LED-urilor si astfel culoarea este mai adanca si reala, culorile sunt mai vii si mai realistice tot datorita multitudinii de surse de lumina controlate individual, iar luminozitatea generala este net superioara.
CON: pretul e relativ piperat datorita lipsei de raspandire (pretul unei tehnologii scade invers proportional cu raspandirea ei), LED-urile mai au obiceiul de a se arde si schimbarea lor este destul de anevoioasa avand in vedere dimensiunea liliputana.
“Din avion”, cam astea ar fi tehnologiile din ziua de azi. Sigur exista mult mai multe aspecte tehnice si subcategorii pentru fiecare tehnologie in parte, dar pentu 80% din noi informatiile astea ar trebui sa fie suficiente pentru a lua o decizie informata.

Daca vreti sfatul meu:

Lasati plasma deoparte. Pentru un apartament standard romanesc avantajele sunt minore si nu justifica pretul. Plasmele isi intra in atributii la dimensiuni mari de 105+ cm
LED-TV merita investitia doar daca tanjiti cu adevarat dupa culori bogate, contrast clar si luminozitate mare, dar aveti in vedere ca transmisiile TV de la noi sunt suficient de proaste ca semnal pentru a anula o parte din detaliile imaginii, adica fix alea care ar face diferenta pe LED, asa ca avantajul o sa il observati doar la fime SD si HD rulate din surse externe. Dupa inca 1-2 ani cand preturile vor scadea notabil sunt convins ca LCD-LED va inlocui complet LCD-ul zilei de azi.
Astazi insa, LCD-ul este tehnologia momentului, foarte accesibila, fiabila si perfect capabila sa satisfaca 90% din pretentiile oricui. Eu personal, recomand, si voi recomanda cel putin inca un an de acum incolo, tv-uri LCD pentru simplul fapt ca au cel mai bun raport calitate-pret pentru marea masa a consumatorilor.

UPDATE

Televizoare led Tehnologie ,,,cititi AICI (http://www.1080p.ro/led-tv-nu-va-lasati-pacaliti-intelegeti-intai-tehnologia/)

Tehnologia OLED aceasta tehnologie este mai noua iar despre ea cititi AICI (http://dli.ro/tehnologia-oled.html)

TEHNOLOGIA TELEVIZOARELOR 3D cititi AICI (http://www.tvieftin.ro/2011/01/11/televizoarele-3d-cum-functioneaza-3dtv/)

mariana
19.10.2011, 22:04
Multumesc mult pentru raspuns. Trebuie sa recunosc ca este un raspuns foarte detaliat si am inteles despre ce este vorba. va multumesc din nou. Nu am sperat ca voi primi un raspuns atat de bun. Toate cele bune !!