PDA

Arată versiune īntreagă : DVD Ryder Player RA 501



ion mechenici
23.02.2013, 23:24
DVD- ul NU citeste discul . apare genericul,ia discul, arata cum se invirte discul, se opreste discul,dupa care apare scris( fara disc).Ma poate ajuta cineva cu oschema? Un sfat? Multumesc.

dan cod
24.02.2013, 08:32
CD audio citeste?3 lucruri pot fi defecte laserul,panglica de legatura intre blocul optic si placa sau motorul care invarte discul in cazul asta driverul se supraincalzeste

ion mechenici
24.02.2013, 10:56
Am s o iau prin metoda :eliminarii". Aparatul NU citeste nici CD audio, panglica de legatura ,pot sa i verific continuitatea, driverul se incalzeste (perceptibil) crezind ca e o temperatura de lucru,(n ar fi o problema,cu schimbarea motorului). Dar cum pot sa mi dau seama daca laserul NU functioneaza? Nu ar trebui sa se observe prin lupa de citire fascicolul? Lucrul acesta NU se observa.

dan cod
24.02.2013, 12:56
Ba da si inca vizibil bine la dvd.Daca se inchide sertarul fara disc se vede bine raza rosie de laser.

ion mechenici
24.02.2013, 14:42
Schimbat motor cu altul nou identic,(mentionez ca motorul are doar 2 fire+si- ,NU este montat pe placa cu circuit imprimat),draiverul nu se incalzeste excesiv, Am verificat panglica,scotind o din conectoare,aceasta asigura asigura continuitate pe fiecare circuit al ei intre cele 2 conectoare.In momentul introducerii discului pe sertar si apasind butonul OPEN/CLOSE discul se retrage apoi incepe sa se invirta,sinbolizind pe ecran invirtirea si inscriptionarea LOACARCA ,dupa care inceteaza rotirea,cu inscriptia FARA DISC.Pe ecran raminind genericul Ryder DVD. Nu ia nici sunet dinspre BLOCUL OPTIC ,in schimb FASCICOLUL LASER apare de citeva ori foarte, foarte slab cu intermitenta (abia putind fi observat pe semiintuneric).

ion mechenici
24.02.2013, 18:27
Pe spatele blocului optic, in dreptul panglici de legatura,exista o piesa cilindrica cu 4 fire ce face conexiunea cu blocul optic,aceste firisoare sunt smulse.Daca cineva cunoaste ordinea CORECTA pe care acestea trebuie s o aiba. incerc sa atasez si o poza ,Daca reusesc.742

dan cod
25.02.2013, 09:50
Se vede foarte rau poza.Eventual daca cumva pot sa vad si intregul bloc optic poate am pe stoc asa ceva sa vad legaturile

ion mechenici
25.02.2013, 17:01
Aveti aici doua poze cublocul optic .743744

ion mechenici
25.02.2013, 17:16
M ai pun o poza cu fata blocului optic. I mi cer scuze ca am postat succesiv .745