PDA

Arată versiune īntreagă : probleme culoare albastra tv daewoo



kosza karoly
01.06.2013, 20:51
salut tuturor asi avea o intrebare in legatura la un tv daewoo functioneaza cam 10-20 minute dupa care dispare imaginea si ramine albastru complet cu niste dungi albe subtiri si lam masurat tensiunile la tub la rgb si cunt dispare imaginea si ranine albastru atunci la b-dispare tensiunea de 145v, si am doar 35v si atunci incepe sase incalzeasca finalul linii am un circuit tda8362b din care merge semnalul in circuitul an5862k dupa care merge in finalul video poate o fi defect circuitul an5862k sau o fi altceva, sasiul tv-ului scrie doar cp-315-main daca mapoate ajuta cineva multumesc mult

dan cod
01.06.2013, 21:43
Poate fi tubul de vina sa faca scurt catodul cu filamentul.Fa-i circuit separat de filament si vezi ce face.

ion mechenici
01.06.2013, 22:05
Da datele de pe spatele carcasei ce model este.Circuitul TDA 8362b este multifunctionalul Jungla,din care se extrag toate semnalele. Inseamna ca Tv ul se muta singur pe AV. Da cit m ai multe date despre Tv,vezi ca seria sasiului e scrisa si pe spate la monoplaca pe partea cu lipituri. Aplica intii varianta spusa de Domnul Dan cod.(Ia 3 s au 4 spire de pe trafo linii cu un conductor izolat,pt.filament).(dungile subtiri de pe ecran simbolizeaza micsorarea rezistentei dintre filament si katodul tubului.Succes m ai VB.

dan cod
02.06.2013, 07:03
A spus sasiul CP315.Ala este.

kosza karoly
02.06.2013, 18:50
buna ziua domnu dan cod multumesc pentru sfat poate o fi tubul de vina dar lam alimentat separat filamentu am desfacut putin cablajul adica piciorusele filamentului si am facut 3-spire pe traful linii si am mai pus o rezistenta de 4-omi si functioneaza perfect fara amai albastrii ecranul.... multumesc inca o data

ion mechenici
02.06.2013, 21:13
Sincere felicitari pt. reusita.Concluzie?

ion mechenici
17.07.2014, 13:28
Da datele de pe spatele carcasei ce model este.Circuitul TDA 8362b este multifunctionalul Jungla,din care se extrag toate semnalele. Inseamna ca Tv ul se muta singur pe AV. Da cit m ai multe date despre Tv,vezi ca seria sasiului e scrisa si pe spate la monoplaca pe partea cu lipituri. Aplica intii varianta spusa de Domnul Dan cod.(Ia 3 s au 4 spire de pe trafo linii cu un conductor izolat,pt.filament).(dungile subtiri de pe ecran simbolizeaza micsorarea rezistentei dintre filament si katodul tubului.Succes m ai VB.

Acest artificiu se face cind TK-ul e pe duca.Dar un meserias,schimba tubul in aceasta situatie,contra cost,ca doar nu-l fabrica el(functie de bugetul clientului).-Avind totodata garantia de functionare a TK-ului;20,25,30 de ani cit e asigurat in documentul de vinzare/cumparare al tubului.

dan cod
17.07.2014, 18:06
Am tvuri facute cu filament separat de peste 10 ani si merg inca.Poate daca schimbam tubul nu mergea atat.

ion mechenici
18.07.2014, 15:28
Am tvuri facute cu filament separat de peste 10 ani si merg inca.Poate daca schimbam tubul nu mergea atat.
-Nu contest profesionalismul.Am si eu tv-uri facute destule asa cu alim.filament separat,dar durata de functionare in ceia ce priv.calitatea imaginii e scurta 1,2,3 ani.Acum depinde si de gradul de uzura al TK-ului,de la tub, la tub.

dan cod
18.07.2014, 15:50
Eu intotdeauna masor tensiunea scoasa de infasurarea bobinata de mine si pun rezistenta sa nu am mai mult de 6,3V.Face mult si asta.

ion mechenici
18.07.2014, 16:07
Asa este D-le Dan cod.