PDA

Arată versiune īntreagă : Defectiune tv Panasonic -TX-21S4TP



caris
15.09.2013, 17:28
De parca as juca jocuri multiplayer, cu ecranul impartit in jumatate , numai ca celalalt player vede negru.
E un tv panasonic model TX-21S4TP, cu placa de baza ce am gasit scris pe ea, ar fi TNP83E007.
De ceva timp imi tot apare imaginea doar pe jumatatea de jos a ecranului , cateodata pot vedea pe tot ecranul dar uneori, acum de ceva vreme nu prea imi mai apare pe tot ecranul, sa inteleg ca ar fi ceva de la un condensator din baleiajul vertical, corectati-ma daca gresesc. Oricum chiar daca am dreptate , ce anume trebuie masurat si schimbat , multumesc pentru cine intelege incepatorii.

chirilanelu
16.09.2013, 20:42
Verifica baleiajul pe verticala, schimba toti electroliticii din baleiaj ,vezi si lipiturile ,sa nu fie o lipitura rece ......

marviorel
17.09.2013, 19:03
Contacte imperfecte pe verticala ,verificati cu atentie baleajul vertical

ion mechenici
18.09.2013, 11:55
Chiar si conectorii,modulelor ce fac parte din circuitele baleajului pe verticala,refacute lipituri.Bafta.-- Da, ai gresit.-citez-;ar fii ceva< de la un condensator>.Din( baleajul pe verticala) ,,se spune corect" sa intelegem aceia-si limba.Iar defectiunea poate consta in acest,caz din unul s-aun m-ai multe condensatoare electrolitice de filtraj,s-au conectare galvanica, care lucreaza pe modulul,ce face baleajul pe verticala.Si fiind ca tot suntem la,, discutiii sfaturi noutati in electronica''I-mi permit pentru incepatori,un motto;--//De geaba inlaturi defectul,daca nu elimini si cauza ce la produs//.Asta va poate confirma,oricare din membrii,moderatorii,ce activeaza pe acest forum si duc tainele electronicii m-ai departe,atit cit or m-ai putea.Va doresc succes la toti.