PDA

Arată versiune īntreagă : Beko 14.2 chasid defect



etaop
15.02.2014, 14:42
salut tuturor. am un tv sneider cu sasiu de beko 14.2 si am ceva probleme cu el. poate ma ajuta cineva cu niste idei in legatura cu el.defectul e ca nu se aprinde si scoate un sunet paraitor si led-ul pulseaza o data cu paraitul. daca poate cineva sa ma lamureasca ca nu-mi dau seama de defect. va multumesc.

chirilanelu
15.02.2014, 16:05
Trebuie vazut unde se aude acel zgomot ,daca se aude in difuzor sau pe placa, verifica sursa de alimentare ,deconecteaza final linii si pune sursa pe sarcina artificiala [bec] vezi ce face ,daca sursa este buna becul se aprinde ,in acest caz trebuie verificat etajul final linii ,daca becul nu se aprinde defectul este in sursa ,in acest caz inlocuieste condensatorii electrolitici din sursa dupa care vei vedea ce se intimpla ,succesuri....

dan cod
15.02.2014, 17:07
Posibil scurt in secundar sursa.Poate chiar finalul linii

etaop
15.02.2014, 22:09
Trebuie vazut unde se aude acel zgomot ,daca se aude in difuzor sau pe placa, verifica sursa de alimentare ,deconecteaza final linii si pune sursa pe sarcina artificiala [bec] vezi ce face ,daca sursa este buna becul se aprinde ,in acest caz trebuie verificat etajul final linii ,daca becul nu se aprinde defectul este in sursa ,in acest caz inlocuieste condensatorii electrolitici din sursa dupa care vei vedea ce se intimpla ,succesuri....

se aude si pe placa dar si-n difuzoare...

chirilanelu
16.02.2014, 01:05
Deconecteaza finalul linii si pune sursa pe bec . vezi ce se intimpla ,daca face la fel ai scurt in secundarul sursei ,daca sursa scoate tensiuni bune ,defect final linii trebuie sa faci niste masuratori sa vezi care este cauza ......