Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: tv.E-Boda china sasiu ph jm2115

  1. #1
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170

    tv.E-Boda china sasiu ph jm2115

    buna ziua . am oproblema cu tv-ul asta . ce se intampla tv-ul sta in in repaus cu ledul rosu aprins vreau sa-i dau drumul dar nimic se aude doar un usor tiuit aproape ca nu se aude de loc.la-m desfacut si p[e sasiu are procesor nt 11126pc301cg; sursa e din trei tranzistori cu st8812fxcel de putere ; audio tda 7266sa; memorie fm24c08a; vertical linii d 78041; traf linii bsc25-f3010h. la prima vedere am depistat 2 cozi c402si c401 de 470/25v umflati si bineinteles ca ia-m schimbat, efectul a fost acelasi, zero. am masurat in sursa primar tranzistori, diode, rezistoare nimic ne la locul lui e ok. am masurat in secundarul sursei nam gasit nimic defect. am masurat tensiunea pe bara B+ am doar 47v, in secundar am 5,8,6 si7v. am scos finalul linii si am pus un bec de 45 w si nu se aprinde. nu mai stiu unde sa caut ma-m blocat,sau nu am facut corect masuratorile, poate ma ajutati la problema si poate vati mai intalnit cu cazuri de genul asta. multumesc

  2. #2
    Probeaza sursa pe bec in on cat scoate

  3. #3
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    sursa am probato cu multi tester digital cu( -) testerului pe tuner in primarul sursei e de 130v. cu(-)testerului pe masa din sursa , pe colectorul tranzistorului de putere din sursa are 300v de asemenea si pe condensatoruldin sursa aceiasi tensiune. faza cu becul pe sursa in on sa vad cat scoate , nu prea inteleg, cum sa procedez? problema poate fi din sursa? dar totusi nu stiu de unde . multumesc

  4. #4
    Ce fel de multitester digital?
    Ca sa masori cum am zis eu dai afara finalul linii si pui bec de 220V/60W intre colector si masa.Si dai comanda on.

  5. #5
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    scuzati de intarziere la post. deci ; aparatul e un multitester DT9205a. am probat in felul urmator;am scos finalul linii si am pus un bec la colector un fir si unu la masa, becul nu sa aprins chiar si pe ON ,cu becul montat am gasit pe catodul lui vd551 pe ON 105-110 v dar scade foarte repede la 49v si ramane asa .dau ON din nou aceeasi chestie am pus becul pe catodul diodei vd 551becul sa vad ce se intampla si am dat ON becul se aprinde slab palpaie de 2 ori si se stinge .am pus din nou becul pe colectorul c5296 si am masurat tensiunea pe colector finalului liniisi am doar 12v in ON PEcolectorul lui st8812ex este o tensiune de 300v. APARATUL DE MASURA LAM CONECTAT CU minusul la tuner. cam asta am constatat pana acum. inca un sfat ceva ? multumesc

  6. #6
    Daca pe on apare 110V inseamna dupa mine ca sursa e ok dar ceva o duce inapoi in stby.BVul e ok la TVul ala?Conzi nu ai uscati?Si apropo DT9205 e un aparat slabut de tot.

  7. #7
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    da cred si eu ca sursa e ok si mai cred ca tv. intra rapid in stand-by in urma celor celor constatate atat de dumneavoastra cat si de mine . banuesc ca ar fi c.i din baleajul pe verticala . nu am verificat toti cozii de pe acolo b.v. . pai cred si eu ca DT 9205a e slabut lam achizitionat in regim de amator ,normal ,profesionalele sant scumpe. ok am sa verific si cozii din b.v. multumesc pt. sfat . dar totusi daca daca ma e vreo alta idee legat de acest defect e bine venit . multumesc inca odata

  8. #8
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Sa nu fie din final linii,si bineinteles baleajul vertical ,deconecteaza finalul linii si pune bec si vezi ce tensiunie scoate sursa si daca iese din protectie ....

  9. #9
    Data înscrierii
    09.05.2014
    Posturi
    179
    verifica conzi pe bara B/ 110V

  10. #10
    Si eu asta am zis.A cerut schema dar eu nu o gasesc la mine din pacate.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro