Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Reducere curent backlight la o sursa TV led Philips model sursa 715G7312-P01-000-002S

  1. #1
    Data înscrierii
    31.10.2012
    Posturi
    7

    Reducere curent backlight la o sursa TV led Philips model sursa 715G7312-P01-000-002S

    Buna ziua tuturor. Schema sursei se gaseste aici: https://elektrotanya.com/715g7312-p0...wnload.html#dl
    In schema, aceasta sursa este echipata in etajul backlight cu 4 controlere TPV101AD, dar pe cablaj la sursa de fata, am numai 3 controlere ( vedeti poza din attach ). Depinde de ecran cu cate barete este echipat. Al meu este un 55 inch echipat cu 7 barete cu cate 14 leduri.

    Bun, acum dupa cele spuse, inainte sa fac prostia, intreb: ca sa reduc curentul backlight, eu as crede ca se mai scot din rezistoarele care vin in pinul 6 ( ISET ) la fiecare controler fata de GND ( bine-nteles, cele cu rezistenta ohmica cea mai mica ). Astept confirmare.

    Multumesc anticipat.

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Salut Robert . In schema din pag.2 o singura rez. ai Ohmica R9501 pe pin 6 (ISET) catre GND. Si aia cam greu se poate observa prin marirea imaginii . Celelalte sunt K-ohmice . Dar eu i-mi rezerv opinia ca nu este ala dataschetul controlerului TPV101AD . Acest controler este sub alta denumire . 20221021_194057.jpg Pe un forum strain numit --Badcaps.net forum.--uite ce zice omul aici : ( A eliminat una din rez. mici smd (R9501)de pe ambele integrate pt. a limita usor fluxul de curent dar NU s-a obtinut nici o diferenta ) . I-ar eu spun ca dataschetul PDF normal a-l integratului Controler TPV101AD nu exista pe Google . Tot acolo in forum spune ce-l ce posteaza ca acest controler se gaseste sub denumirea de ( 43LB481U SM smd. ) . I-l da in atasamant dar trebuie sa te loghezi pe ace-l forum . Am incercat dar nu ma pot loga la ei . Daca poti obtine ace-l dataschet altfel se va pute-a rezolva limitarea fluxului de curent pe baretele Led .20221021_202905_001.jpg--- Eu a-si incerca altceva : In locul Fuzibilului F xxxx ca nu se distinge cifrele si literele precis de pe pinul 5 Vcc a-l Controlerului i.c. TPV101AD in locul acelu-i fuzibil care este sigur sub 0.0x Ohmi sa plantez o rez. prin tatonare incepind de la 2, 3 , 4 , 5 Ohmi la 4-Wati . Sigur controlerul va functiona cu fluxul de curent necesar Led-urilor diminuat , atita timp cit rez serie plantata va diminua din curentul de alimentare al controlerului . Dar prin tatonare . Spor la treaba Robert .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 23.10.2022 la 12:48.

  3. #3
    Data înscrierii
    31.10.2012
    Posturi
    7
    Am apucat sa scot rezistoarele sus amintite si am dat televizorul. Multumesc pentru raspuns.

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Citat Postat în original de robeert Vezi post
    Am apucat sa scot rezistoarele sus amintite si am dat televizorul. Multumesc pentru raspuns.
    Cu placere . M-ai poti regla curentul de consum al ledurilor din meniu ** Lumina din spate** la 60% si e corect si ai rezolvat problema .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 12.06.2023 la 13:09.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro