Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Condensator variabil 20pF miniatura (pockemon) .

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588

    Condensator variabil 20pF miniatura (pockemon) .

    Cu stima si respect va salut calduros Colegi . Este vorba de un condensator variabil de 20pF miniatura pe care nu-l am si nu-l gasesc decit cu comanda din afara si peste o luna s-au doua Condensatorul este de la un radio (pockemon) de buzunar marca SWOPS solid state atit scrie pe el. Date tehnice radio , Superheterodina (comon) ZF-IF 455KHz. 2AF stage (s) . 4AM circuit (s) Broadcost only (MW). Baterie 1x9V. From Radiomuseum,org Model SOLID State Sayonara Swops. Electronic Co, Ltd- Very small Portable or Pocket Set. Condensatorul este deteriorat si are in scurt placile + unu-l din ce-i doi trimeri de reglaj de cap de scala este lipsa. -- Daca cineva are prin arsenal asemenea condensator de 20pF sunt dispus sa-i trimit inainte banii pt. piesa si transportul (Taxa Postala) . Numai sa-l aibe careva . Unii o sa-mi spune-ti ca merge inlocuit su un altul oarecare . Da merge si NU merge . Am incercat . Reconditionarea radioului nu mai este adusa in parametrii lu-i . Am pus cond. variab. cu capacitate ceva mai mare insa cu selectia si receptia e jale, nu intra cu ascilatorul corect, prinde un post-doua *pe larg* din banda de 455KHz. Trebuie condensatorul de 20pF si cu doar doi trimeri pe cap . 169.jpg 174.jpg175.jpg165.jpg172.jpg Poate cineva are prin vechituri condensatorul acesta . Tin sa multumesc daca ma ajuta cineva cu acest condensator .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 19.03.2023 la 20:05.

  2. #2
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Sansele sunt foarte mici ,am cautat si eu acum doi ani ceva asemanator ,nu mai tin minte valoare si nu am gasit ,am sa intreb pe cinevacre se ocupa cu vechituri

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Da . Tot prin vechituri daca-l are cineva si vrea sa mi-l de-a . Mai astept sa vedem poate apare vre-un coleg cu minunea s-au poate-l gasi-ti D-voastra d-le Vali .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.03.2023 la 19:03.

  4. #4
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Fa o poza cu placa ,in acest mod se depisteaza mai usor

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    012.jpg008.jpg . Dupa cum se vede cond. var. are trei gauri de conectare a pinilor + doua gauri de prindere cu suruburi . Configuratia schematica a condensatorului variabil este simpla . O sectiune din placi fixe este conectata direct pe bobina oscilatorului ce-a cu ferocart rosu. Patrea sectiunilor de placi mobile este conectata la masa gaura din misloc . I-ar cealalta sectiune de placi este conectata pe bobina de acord de pe dara de ferita .8ae61ed6b0d96d57972d428ca0d413670b6cbcf6_1024_1024.jpg Si o imagine mai clara a condensatorului de 20pF cu ce-i doi trimeri .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.03.2023 la 14:34.

  6. #6
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    012.jpg008.jpg . Dupa cum se vede cond. var. are trei gauri de conectare a pinilor + doua gauri de prindere cu suruburi . Configuratia schematica a condensatorului variabil este simpla . O sectiune din placi fixe este conectata direct pe bobina oscilatorului ce-a cu ferocart rosu. Patrea sectiunilor de placi mobile este conectata la masa gaura din misloc . I-ar cealalta sectiune de placi este conectata pe bobina de acord de pe dara de ferita .8ae61ed6b0d96d57972d428ca0d413670b6cbcf6_1024_1024.jpg Si o imagine mai clara a condensatorului de 20pF cu ce-i doi trimeri .
    Am inteles ,o sa ii dau poza cu placa sa caute

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Citat Postat în original de vali 52 Vezi post
    Am inteles ,o sa ii dau poza cu placa sa caute
    Multumesc de ajutor D-le Vali.
    Inca o sugestie referitor la condensatorul de 20pF dual , la aceste tipuri de radiouri de buzunar farmate marca PHILIPS 90RL073 se
    gaseste acest condensator variabil cu capacitatea de 20 pF . slop_90rl073_2335164.jpgslop_90rl073_2631196.jpgdownload.jpg Daca cinrva are asemenea radio farmat si vrea sa mi-l de-a conta une-i sume modice de bani pt. a-i extrage eu condensatorul variabil deoarece acesta prin supraincalzirea pinilor poate fi deteriorat plasticul si pune in acurt placile in acest mod condensatorul nu mai poate fi reutilizat .
    Condensatorul var. este de tip 223F dubla duplex 20pF . storage_2-BUC-223F-Stil-Dublă-Duplex-20pF-Condensator-Variabil-pictures.jpg
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 25.03.2023 la 07:41.

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Se pare ca nu mai lucreaza nimeni cu radiou-ri . shopping.png .storage_2-BUC-223F-Stil-Dublă-Duplex-20pF-Condensator-Variabil-pictures.jpg . Se pune untr-un pahar condensatorul mic variabul si se toarna peste el Alcol IZOPROPILIC pina trece peste cond. Atentie CONDENSATORUL VARIABIL -NU- SE DEZASAMBLEAZA . Asa cum este scos de pe placa asa se pune in pahar . Se lasa in alcolul IZOPROPILIC circa 10 min. Dupa care se scoate si se rasuceste rotoril (axul) cu placile mobile intr-un sens si celalat pina la cap de cursa de citeva ori . Se scufunda din nou in alcolul izopropilic . Se repeta acest lucru de 4-5 ori . O sa vedeti cita mizerie si microparticule vor ramine in lichuidul din pahar . Dupa aceasta baie de curatare se lasa comdensatorul --la zvintat-- O ZI . In aceasta perioada se mai misca din cind in cind pozitia axului cu placile . Dupa o zi se ia la masurat cu capacimetrul si o sa vede-ti ca variabilu-l i-a intrae in gama lu-i de capacitate MINIMA si MAXINA s-au chiar aparatul va afiza o capacitate aproape de infinit . Experienta este valabila pt. variabilele care *Ciriie** s-au au --salturi-- de capacitate in lucru . Cond. Variabile in -scurt- de aceasta marime LE ARUNCI . Eu am facut aceasta experienta cu Alcolul izopropilic si am reusit Reconditionarea variabilului miniatura ca nou . Pute-ti incerca si voi . Mie mi-a reusit sa reconditionez in acest fel peste 30 de variabile miniatura ce le tinea-m ca defecte . S-auzim NUMAI DE BINE . Cu rabdare rezolvi orice , pricepere sa fie !
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.04.2023 la 07:44.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro