Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul
Rezultate 31 la 40 din 42

Subiect: Defect final linii tv tomson

  1. #31
    Eu nu inteleg .Traful de linii a fost testet?sau s-a cumparat aiurea banuindul defect?
    Appoi recuperatele din linii cum sunt?BVul este ok?alimentarea FV este ok?alte scurturi nu sunt?Adica nu schimbi asa un traf de linii numai ca il banuiesti defect.

  2. #32
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    http://www.eserviceinfo.com/download...0t.html.Acesta este link ul cu schema,iar de incalzit nu se incalzeste nici un tranzistor.Tensiunile recuperate(+ -14v),sunt 0,iar in ce priveste traful de linii se pare ca intradevar,l am cumparat aiurea.Iar daca va deranjez cu prea multe intrebari,subiectul se poate inchide,si la tv u,am sa i dau eu cumva de capat.Va multumesc.

  3. #33
    Nu se pune problema de deranj suntem aici sa ajutam.Eu ziceam ca pista este gresita.Dacafinalul linii nu functioneaza si + si -14V sunt recuperate de acolo e clar ca trebuie sa fie 0V.

  4. #34
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    Am reusit cumva sa fac becul sa se aprinda am montat si tranzistorul final linii (nu mi la mai ars) dar Tv ul tot nu functioneaza,intra in stdby dupa 10-15sec.Se pare ca nu am frecventa aia de 15625Hz.Acum caut un frecventmetru ca sa fiu sigur.Se pare ca sunt probleme si cu CI tip jungla(TDA 12066H),care genereaza impulsurile linii.Pare a fi varza TV ul asta.Am pus aparatul de masura (am un hc3500t care pare ca masoara si frecvente),dar imi arata zero.De cand il am (aparatul) nu am masurat niciodata frecvente,si nu stiu daca functioneaza pe scala de frecvente (are scala de20 si de 200Khz)
    Ultima modificare făcută de bebe67; 09.02.2012 la 18:21.

  5. #35
    Poate vreo protectie il face sa intre in stby.Eu presupun ca acolo despre asa ceva este vorba.

  6. #36
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    Domnule Dan vin cu vesti noi, am reusit sa fac BO sa functioneze , am inalta, se aprinde filamentul,am toate recuperatele din traful de linii (cea de 200v are 214v),si toate astea prin inlocuirea tranzistorului driver (un amarat de BC ),care la rece ,,dadea bine,, cu un banal BD139. Cu toate astea TVul tot intra in stdby dupa 15sec. deci un scurt tot mai am acolo.Daca mai aveti vreo sugestie sunt pregatit sa testez orice! Rabdare si perseverenta exista.Numai bine va doresc!

  7. #37
    Cat timp este inalta are imagine?deci merge TVul?sunet are?

  8. #38
    Data înscrierii
    06.01.2012
    Posturi
    57
    Nu are imagine nici sunet ,cred ca cele 15sec. dupa care TV ul intra in stdby,reprezinta exact temporizarea pe care o au majoritatea TV urilor ptr protectia tuburilor,si din cauza asta nu are timp sa apara rastrul sau sunetul.Trebuie sa mai fie un scurt pe undeva,asta caut acum.Am gasit ceva tensiuni aiurea pe MOS FET ul ptr est vest dar nu cred ca ar fi asa de critice ptr functionare.

  9. #39
    Fa in felul urmator dar cu mare grija.Alimenteaza extern filamentul(grija mare sa nu il arzi) si cand filamentul e cald da drumul la TV sa vezi ce apare pe ecran eventual mareste UG2 .

  10. #40
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    ai foarte mare grija daca alimentezi filamentul tubului cu sursa exterioara
    sa nu o patesti tocmai acum

Pagina 4 din 5 PrimulPrimul ... 2345 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro