Rezultate 1 la 2 din 2

Subiect: Conectare POS credit card reader KEMP n6110 Serial to PS2

  1. #1
    Data înscrierii
    21.02.2012
    Posturi
    1

    Conectare POS credit card reader KEMP n6110 Serial to PS2

    Salutare la toata lumea si bine v-am gasit pe acest forum!

    Pentru inceput as vrea sa adaug ca nu sunt foarte avansat in electronica si imi cer scuze daca postez unde nu trebuie si rog un moderator sa mute subiectul.

    Problema mea este in felul urmator:

    Am un POS credit card reader KEMP n6110 care as dori sa il conectez de la portul rs-232 la portul PS2 al calculatorului.
    http://lyellen.m.ec21.com/mobile/pro...ductId=4291783

    a) Pinii si semnalele de conectare PS2:
    http://pinouts.ru/Inputs/PS2Mouse_pinout.shtml

    1 DATA <-> Key Data
    2 n/c - Not connected
    3 GND --- Gnd
    4 VCC --> Power , +5 VDC
    5 CLK --> Clock
    6 n/c - Not connected

    * Pe unele site-uri am gasit ca pinii 5 si 6 sunt folositi ca TxD, iar pinii 1 si 2 ca RxD.
    Am incercat sa leg RS-232 la respectivii pini si sa ii folosesc ca TxD si RxD dar fara succes.
    Din cate am observat la portul PS2, pin-ul de date 1 este folosit prentru trafic de date in ambele directii, iar la portul RS-232 pinii pentru traficul de date sunt separati (pin 2 si 3).

    b) Pinii si semnalele de conectare port serial RS-232:
    http://pinouts.ru/SerialPorts/Serial9_pinout.shtml

    1 CD <-- Carrier Detect
    2 RXD <-- Receive Data
    3 TXD --> Transmit Data
    4 DTR --> Data Terminal Ready
    5 GND --- System Ground
    6 DSR <-- Data Set Ready
    7 RTS --> Request to Send
    8 CTS <-- Clear to Send
    9 RI <-- Ring Indicator


    POS-ul n6110 are doar 3 fire de conectare la portul RS-232, acestea fiind respectiv:

    pin-ul 2 = RxD
    pin-ul 3 = TxD
    pin-ul 5 = GND

    * Mentionez ca nu am schema electronica a POS-ului, pinii de comunicare au fost detectati dupa standardul de semnal RS-232.


    Intrebarea mea este daca se poate face conectarea directa de la portul RS-232 la portul PS2 sau daca este nevoie de ceva electronica care sa imi modifice semnalul trimis catre PS2.
    Personal am ajuns la concluzia ca este nevoie de electronica pentru a imi modifica semnalul trimis catre portul PS2, dar avand in vedere cunostintele mele minime in domeniul electronicii ,as dori ca un profesionist care sa imi confirme / infirme acest lucru.

    Va multumesc anticipat pentru orice ajutor oferit!
    O zi excelenta!

  2. #2
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677
    parerea mea: trebue sa existe in magazinele de specialitate mufe de interconectare , POS/PS2 sau varianta POS /USB , nu cred ca trebue un circuit electronic separat , dar mai stii ce au in cap chinezi . cred ca ar mai fi o problema dupa asta sa fie vazut POSul de catre windows.....parerea mea .

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro