Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Curatenie de Primavara

  1. #1
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677

    Curatenie de Primavara

    E timpul sa va desfaceti calculatorul si cu ajutorul unui aspirator sa scoteti "pasla" din el , vedeti cu ce puteti sa va treziti in radiatorul CPU si GPU. Nu uitati sursa si sa puneti pasta termo pe procesor.30042012074.jpg30042012073.jpg

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Ai dreptate,cum naiba putea sa mai functiopneze in conditii optime cu asemenea mizerie in el

  3. #3
    Că tot se vorbeşte de curăţenie, vin şi eu cu nişte sfaturi pentru curăţarea display-ul laptop-ului.

    1. Stinge laptop-ul – Este mult mai sigur în acest fel şi, atunci când ecranul e oprit şi „negru”, este mult mai uşor să vezi zonele murdare de pe suprafaţa lui.

    2. Foloseşte o cârpă moale şi uscată pentru a şterge display-ul; o cârpă din microfibră ar fi cea mai bună alegere. Şterge ecranul cu mişcări circulare, deoarece mişcările circulare rapide elimină petele. Foloseşte presiune doar cât să menţii contactul dintre bucata de material şi ecran. Dacă acest lucru nu este suficient pentru a şterge complet petele, nu aplica o presiune mai mare, deoarece poţi zgâria ecranul sau chiar arde nişte pixeli.

    3. Dacă o simplă cârpă uscată nu ţi-a fost de folos, pe piaţă există o mulţime de soluţii de curăţare pentru display-urile LCD pe care le poţi folosi pentru ecranul laptop-ului tău. Dacă totuşi nu vrei să dai banii pe astfel de produse, poţi umezi cârpa într-un amestec de apă distilată şi o soluţie de 70% alcool izopropil. Amestecă apa distilată şi alcoolul izopropil în părţi egale (50/50) şi pune această soluţie într-o sticlă cu pulverizator, precum cea pe care o foloseşti când cureţi geamurile, apoi pulverizează pe cârpă, niciodată direct pe display. De asemenea, poţi folosi şi un amestec de apă distilată şi oţet în cantităţi egale (50/50).

    4. Rama de plastic care înconjoară ecranul notebook-ului poate fi ştearsă cu un produs de curăţare universal, dar trebuie să eviţi contactul cu display-ul propriu-zis.

    5. Poţi folosi de asemenea apă distilată, hexan, benzină de petrol sau soluţii de curăţare pentru geamuri care nu conţin alcool sau amoniac.

  4. #4
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    trebuie sa-mi fac timp sa-l curat si eu si sa.i schimb pasta a inceput sa mearga destul de greu......

  5. #5
    E recomandat cam o data la 6 luni sa il cureti, dar mie mi se intampla sa treaca si 1 an sau chiar mai mult.

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Ai dreptate ca intradevar trebuie curatat si schimbat pastala cam la sase luni dar eu nu am facut acest lucru niciodata si au trecut citiva ani de cind il am, adevarat cum se spune ca cizmarul nu are niciodata incaltaminte, buna,; dar o sa-mi fac timp sa umblu si pe la el........

  7. #7
    Adevarata vorba cu cizmarul!
    Acum depinde si cum il intretii. Eu stiu ca al meu e oriunde, mai putin pe birou, si nu pot nici sa gatesc fara el, deci e clar!

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro