Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Radio/Cas VEF-SIGMA model 260

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588

    Radio/Cas VEF-SIGMA model 260

    Asa cum am spus ,un (subiect bun) nu din punct de ved. comercial ci ca meserie, la care provoc cu curaj pe toata lumea.Sasiu placa RF PP7103966-VII. Sasiu placa preamplificator si amplif.audio PP7103976 IV. Aparatul lucreaza bine pe caseta, iar pe radio, numai daca misc semireglabilul R29 de M10B( Rusa),dar masurat indica 90 Kohmi.(mentionez ca semiregl.l am verificat si nu e defect).Aparatul pleaca numai daca misc acest semireglabil . Daca il las o perioada de timp nu m ai merge numai daca misc acest semireglabil.Care sa fie HIBA?



    __________________________________________________ __________________
    Am omis sa mentionez semireglabilul este sit. pe placa de RF si are influienta asupra oscilatorului local. I mi cer mii de scuze pentru succesiune,m a luat valul .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 12.09.2013 la 16:04. Motiv: Nu postati consecutiv aveti functia Editează post

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Aveti aici schema http://www.eserviceinfo.com/download.../_VEF-260.html
    posibil semireglabilul sa fie r,a,a (regl automat al amplif )

  3. #3
    Mie de cand sunt mi-au fost urate aparatele rusesti.Nu am mai reparat asa ceva de peste 10 ani.Dar parerea mea ca nu semireglabilul e defect ci altceva.

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Am mentionat in paranteza in subiect ca semir. l am verif. nu e def,am sa l iau la masuratori sa vedem unde duce treaba asta.Cred ca vre un tranzistor nu se excita,din cauza la ceva devalorizat.Ca e cam batrin.

  5. #5
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Verificati condensatorii elco posibil uscati ...

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    I- am schimbat ,inca nu ma pot pronunta mai am. Pe blocul de RF am m ai gasit- C40=560 nf nepolarizat in scurt, acesta lucra in baza tranz,T8=KT 308 (semnalul Rf nu m ai era decuplat galvanic cu baza lui T8).Am m ai gasit C41=108nf (plesnit in doua, era macinata de timp stratul izolant de pe el, lipsit de capacitate,acesta lucra tot pe T8 intre baza si masa. Am schimbat si toti conzi electrolitici care majoritatea aveau pierderi mari in dielectric.Acum vad ca radioul merge bine, Sa vedem cit? Ca e fabricat in 1976. (A ti observat cum marcheaza Rusii diodele de detectie?Au marcajul pe partea de minus al diodei.) Invers. Tin sa multumesc Dlui supermoderator Comfel pt. schema dar si celorlalti moderatori.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 27.03.2013 la 11:57.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro