Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Probleme ampermetru

  1. #11
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Semireglabilul de 10 K sa nu fie intrerupt.Asa cum zice si Adi, acela este pt.aducerea in zero (0).Nu ai raspuns;(ai alimentare stabilizata cu LM7805 s au L7805 s au MC7805)?Ce fel de stabilizare ai? Sa nu fie compatibila cu montajul stabilizarea pe care o ai.In final intra in discutie schema ca nefunctionala.--Sincer sa fiu mi se pare un pic ciudata aceasta schema cu "masurare directa" adica; la citi vati ai rezistentele de;1 ohm; 0,1 ohm; 0,01 ohm si ce- a de 10K de pe comutatorul cu ploturi? Ce Wataj au ? Ce- a de 10K tine la 10Amperi ? Asta i mi pare ciudat.Acest ansamblu de rezistente este un SUNT de curent.!!! Orice ampermetru <cu masurare directa>are un (sunt)de curent.!!
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 11.05.2013 la 15:23.

  2. #12
    Data înscrierii
    06.05.2013
    Posturi
    6
    Fa o poza montajului pe care lai facut si pune-o aici.
    o sa ma uit pe ea sa vad daca pot sa te ajut asa.

  3. #13
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Pentru verificare si concluzia finala;aplica si matale (regula de trei simple)adica:1)-ai verificat toate piesele si sunt in stare de functionare.2)-ai lucrat si alte montaje si ti au functionat.3)-Schema aceasta nu functioneaza din cauza celor 4 rezistente din sunetul de curent,al watajului lor si tot odata alimentarea acestui montaj necesita o sursa de curent stabilizata destul de bine.E parerea me a.Si mi pare rau ca te dezamagesc.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 19.05.2013 la 20:26.

  4. #14
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    buna ziua asi avea o intrebare in legatura la acest ampermetru, trebuie neaparat cele 3 rezistente 10a-5a-2a, ca miemi doar cel de 10a imi trebuie multumesc

  5. #15
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    Rezistenta de 0,01 ohmi trebuie sa fie watata(adica adusa la puterea de 10A).De asemenea si rez.serie cu ea ce a de 10K.Deoarece aceste 2 rez.sunt SUNTUL de curent ce trebue sa corespunda valorii maxime a curentului masurat, asta in cazul in care ramii doar pe ce a de 10A cu 0,01 ohmi ,in cazul aparatelor cu masurare directa (adica prin contact).Sunt si alte feluri de masurare a curentului,exemplu;-prin radiatie electromagnetica cum ar fi;Clestele ampermetric <DITSZ> se citeste DITZ(asa se numea ce l care l a inventat,cu timpul s a pierdut aceasta denumire,i ar ce i in necunostiinta, acum il numesc inpropriu;CLAMPMETRU,pentru ca ii clampane falcile mobile cind e manevrat pe inchiderea lor.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 20.05.2013 la 20:16.

  6. #16
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    buna ziua multumesc pentru sfat osa incerc doar la sfarsitul saptamanii ca atunci am timp liber, dar la intrebare se mai sus ca lam verificat piesele, sigur leam verificatunul cate unul ca am mai facut un volt metru si un termometru si leam schimbat piesele intre ele si am mai cumparat din nou toate piesele pentru acest amper metru dar tot nimic arata doar 1666 ori -1 atat altceva nimic stabilizarea leam schimbat si apsolut totul e nou in el iarasi nustiu unde e problema dar sa putea sa fie si schema

  7. #17
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.588
    M ati inteles gresit .Punctarile din subiectul anterior sunt (concluziile), la munca desfasurata de D-stra.Luate prin metoda (eliminarii).Ca in final, daca nici prin aducerea la putere a Rezistoarelor respective nu "pleaca" in functionare, atunci schema nu e functionabila,e gresit ceva din proiectarea acestui montaj.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.06.2013 la 21:55.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro