Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Problemă cablu bandă motor PS2

  1. #1
    Data înscrierii
    02.10.2013
    Posturi
    3

    Problemă cablu bandă motor PS2

    Salutare!
    Am o mică problemă cu un cablu tip bandă de la un motor de PS2 slim.
    Imaginile sunt următoarele: This and this. L-am desfăcut de câteva ori pt că a fost modat și i-am schimbat și blocul optic. Însă la un moment dat am reușit cumva să desprind câțiva pini ai cablului de pe PCB-ul acelui motor. Am văzut că e prins pe spate doar cu un fel de bandă izolatoare foarte sticky, am încercat să-l pun la loc dar no contact. Așa că l-am desprins de tot, am mai răzuit un pic să iasă contactele 2-3 mm în evidență și am încercat să-l lipesc la loc cu o altă bandă izolatoare. Dar niciun rezultat, e mort. Menționez că l-am montat corect n-am ars nimic. Ce metode aș mai avea pentru a relipi banda, a avut oare vrun adeziv special cu proprietăți de conducție sau ceva similar înainte? Se poate lipi cu pistolul (știu că e cam dificil, necesită răbdare și nervi de oțel deoarece nu am stație profi ci doar un pistol cu ansă clasică) ? Soluții vă rog.
    Thanks.

  2. #2
    Data înscrierii
    30.06.2011
    Posturi
    677
    fii atent la ce scriu
    1.dute in profilul tau si editeaza corect locatia ta
    2.aparat de lipit cu jet de aer , si o lupa mare
    3.oare motorasul era bun...oare era banda de vina...
    Ultima modificare făcută de apaxtc; 02.10.2013 la 18:09.

  3. #3
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Cum a specificat colegul apaxtc..... .. verificat motorul,lipiturile refacute cu statia de lipit cu aer .........

  4. #4
    Data înscrierii
    02.10.2013
    Posturi
    3
    Înainte să verific aici, am utilizat niște pistol de lipit din '80 cu ansă de țăran. Chin maxim, muncă de chinez bătrân, precizie sporită, lumină de la lanternă, zoom ochi proprii, aproape reușisem, doar că ultimele trasee care erau sub rotor, foarte greu de accesat (rotorul nu prea pare să iasă decât dacă smulg și o parte din PCB), le-am lipit între ele. În încercarea inutilă de a reface stricăciunea am făcut praf traseele de sub rotor and no chance of fixing.
    Comandat altul de pe ebay. Asta e, data viitoare fără o stație profi/aparat cu jet de aer nu mai fac, promit.
    Mulțumesc pentru răspunsuri oricum!

  5. #5
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Incerati si bagati niste bani in scule performante si o sa vedeti cum rezultatele nu o sa intirzie sa apara ..........

  6. #6
    Data înscrierii
    17.09.2011
    Posturi
    769
    Nu iti fa probleme doar asa se invata meserie ....

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro