Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Philips 25mn1550/30b sasiu G.R2.2

  1. #1
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170

    Philips 25mn1550/30b sasiu G.R2.2

    Buna ziua; tv.ul asta nare baleaj pe verticala . cand deschid tv-ul apate pe ecran 2 linii subtiri albe distanta dintre liniile de pe mijlocul ecranului e cam de1 cm.
    stiu cai de pe undeva din b.v da nustiu cam pe undei bv.ul si care sant principalele componente ale b.v-ului. nu vad vre un c.i ceva .nu am facut inca masuratorile necesare . si cam unde sa le fac . multumesc pt. ajutor.

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Nu se poate sa nu aiba baleiaj verticala .vezi unde duc firile de la deflexie urmareste circuitul ....

  3. #3
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    De pe placa firele duc in bobina de deflexie . poate nu mam exprimat corect cer scuze . deci delexia pe verticala nu se desfasoara pe tot ecranul . pe ecran atata 2 linii subtiri albe distanta intre linii e cam de 1 cm.
    dar am sa verific cu atentie circuitul si firele poate e o intrerupere. dar totusi daca e alt ceva ? multumesc

  4. #4
    Data înscrierii
    20.06.2011
    Posturi
    17.431
    In primul rand, localizati bv si ce integrat are, apoi verificati tens de alimentare, dar in general trebuie schimbat integratul , apoi verificati u1 sa nu fie marita ca poate fi o cauza defectarii bv.

  5. #5
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Trebuie sa identifici unde este baleiajul verticala ,cu ce componente este facut, ce circuit are dupa care vezi starea condensatorilor electrolitici din baleiaj +alimentari etc....
    Ultima modificare făcută de chirilanelu; 08.01.2014 la 18:10.

  6. #6
    Data înscrierii
    27.02.2012
    Posturi
    170
    Bine . multumesc pt. sugestii. am sa verific .

  7. #7
    Daca bine imi aduc aminte are un TDA3653 prins pe carcasa de aluminiu aproape in zona mufei de antena.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro