Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: TV prin proiectie Thomson

  1. #11
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    12
    Din pacate nu am gasit inca al 200 de V, am vorbit cu un prieten rep. TV, va comanda si le vom schimba, sper ca asta a fost defectul original si nu un efect a incercarilor mele.
    Sunt SMD si va trebui sa folosesc si o suflanta.
    Revin in moment daca am noutati.
    Daca va functiona tot asa, adica nu se va stinge becul, o sa am nevoie de ideei nu cred ca voi cauta sa le rapar, mai bine de a gasi o solutie ca printr- o schema suplimentara sa- l opresc cand intra in std. by. Semnal asi putea gasi de la LED de std.by.
    Poate aveti idei, dar mai sper sa functioneze corect.

  2. #12
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Bafta Va doresc.

  3. #13
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    12
    Salutari, in sfarsit revin cu noutati.
    Am schimbat tranzistoarele, toate cinci, am montat la tv, merge totul este o.k. adica tot asa cum a mers. La oprire se opreste imaginea dar becul arde cu acelasi intensitate. Toate ventilatoarele mai functioneaza si dupa un timp se opresc ventilatoarele si si becul.
    Acum m- am blocat, mi este frica cu alte incercari dar am desfacut cele doua module si am facut cateva poze poate puteti sa- mi dat niste sfaturi.
    Ar fi ok sa- l opresc cumva becul si printr- o schema suplimentara dar de unde sa- l opresc sa nu se duca tranzistoarele ? Are cineva ideei ? merci
    Nu pot incarca poze nici de 125kB, are cineva idee unde sa le incarc ? sau ceva adrese de E- Mail ?
    Imagini atașate Imagini atașate

  4. #14
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    12

  5. #15
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    12

  6. #16
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pe Dv-stra va intereseaza sa se opreasca intii becul.

  7. #17
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    12
    da asta cred ca ar fi o functionare corecta, dar nu stiu cum sa o rezolv

  8. #18
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Grea problema.-Cu ce tensiune se alimenteaza becul?A-ti reusit s-o masurati?

  9. #19
    Data înscrierii
    02.06.2014
    Posturi
    12
    Citat Postat în original de ion mechenici Vezi post
    Grea problema.-Cu ce tensiune se alimenteaza becul?A-ti reusit s-o masurati?
    nu am masurat dar cred ca este de cca 5-600 Volti. Ubdeva comanda unui tranzistor ar trebui intrerupt dar mi e frica dupa ultimul esec.
    Si daca intrerup o comanda nu stiu daca nu va vedea ca nu este consum si va opri totul.

  10. #20
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Asa este,logica trebuie gindita bine.Trebuie gasit punctul de unde montajul scoate din functie becul,insa fara o schema cit de cit, e foarte greu.V-asi sugera sa mutati ventilatoarele pe alt circuit,(avind in vedere ca vent.au sarcina mica) si pot fii mutate fara probleme. si sa lasati montajul cu becul asa cum e.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 15.07.2014 la 10:56.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro