Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Senzor crepuscular schema modificata

  1. #1
    Data înscrierii
    08.07.2014
    Posturi
    4

    Senzor crepuscular schema modificata

    Am o mare rugaminte pentru electronisti.

    Am o schema luata de aici http://read.pudn.com.../Suntracker.pdf utilizata la orientarea panourilor fotovoltaice.
    Eu am modificat-o si am obtinut un senzor crepuscular care functioneaza,

    dar vreau sa stiu ce rol au componentele electronice din schema modificata pentru ca trebuie sa o prezint.

    Ce mi se pare interesant este functionarea cu intrare la inversoarea 10 si nu mai are nimic conectat pe neinversoare si iesire, sunt in aer.

    Ce stiu este: Schema are o fotorezistenta care detecteaza lumina si in functie de ea difera rezistenta,
    din potentiometre se regleaza pragul de declansare. cand lumina scade sub pragul setat, este actionat releul

    Va rog sa mi-o explicati, stiu ca erau scheme mai simple dar aceasta am avut-o si am realizato practic, iar acum este prea tarziu pentru alte scheme.

    Ma intereseaza ce rol au in circuit fotorezistenta, potentiometrele, amplificatorul, de ce trebuie utilizata inversoarea celui de-al doilea amplificator, ce rol are tranzistorul, de ce trebuie alimentata la 9 V si nu la 12. si eventual ce rol condensatoarele si rezistentele

    Schema comanda 2 relee de pe site

    Schema fotorez cu 2 relee.jpg
    Schema modificata un releu

    schema fotorez cu modificata.jpg
    Va multumesc,
    Cu stima
    amper 11

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Pdf-ul nu se deschide .
    vreau sa stiu ce rol au componentele electronice din schema modificata pentru ca trebuie sa o prezint.
    ...???
    posteaza inca o data linkul sa vad despre ce este vorba ...

  3. #3
    Data înscrierii
    08.07.2014
    Posturi
    4
    Pdf-ul contine prima schema cu 2 fotorezistente si 2 relee, eu am modificato eliminand o parte din ea si am obtinut a doua schema.
    dar nu stiu ce rol au elementele din ea si trebuie sa o prezint.
    schema am testato este ok dar ce ma uimeste mai mult, trebuie conectata intrarea inversoare a celui de-al doilea amplificator altfel nu funtioneaza.
    intrarea neinversoare si iesirea sunt libere precum in schema doi
    Ma intereseaza in primul rand ce rol are si ce face AO-ul, tranzistoarele, potentiometrele si fotorezistenta
    Ultima modificare făcută de Amper11; 08.07.2014 la 20:58.

  4. #4
    Data înscrierii
    08.07.2014
    Posturi
    4
    pdful.jpg

    asta este pdful

  5. #5
    Data înscrierii
    08.07.2014
    Posturi
    4
    Poate fi inchis topicul. multumesc

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Explicatie generala functionare schena Suntracker/pdf:>> +12vDC,necesar pt.actionarea bobinelor Rel. 1 si Rel.2 de asemenea alimentarea motorasului/driver (stinga/dreapta)s-au (est/vest). Tens.de 12vDC este stabilizata de C.I. 7809 la iesire, pe bara de +9vDC,tensiune necesara alimentarii amplificatoarelor operationale,comparatoare, LM 339 si celor 2 (doua) fotorezistente PC1 si PC 2.Tranzistorii finali Q1 si Q2 actioneaza bobinele Rel.1 si Rel.2 prin intermediul limitatoarelor de cursa SW1 si SW2. Fotorezistenta sesizeaza diferenta zi/noapte. Potentiometrele regleaza sensibilitatea amplificarii operationalului comparator LM339, pe cele 2 (doua intrari=inversoare si neinversoare (adica pin4 si pin5 pe IC1a) si(pin8 si pin9 pe IC1b).///I-ar pinii ce-i vezi liberi la- (IC1a),(IC 1b),(IC1c),NU sunt intrari inversoare si neinversoare,{acestea sunt conectate in schema}. Sunt; pin (3) +9v ALIMENTARE si pin(12) GND{nelegati}.-I-ar circuitul limitatorului de cursa SW3 dupa cum se vede, este optional.///LM 339 Amplificator comparator de eroare,are 4 pini de intrare inversoare si 4 pini de intrare neinversoare in total 4 PORTI. Pin (10) LM339 este INPUT 4 (minus). S-auzim de bine.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 10.07.2014 la 10:06.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro