PDA

Arată versiune īntreagă : Aparat de sudura toroidal



Cosmin Amza
15.02.2015, 11:31
Salut ma ajuta cuneva va rog cum sa calculez un miez magnetic toroidal doresc sa fac un aparat de sudura mai bunicel cite spire trebuie sa da pe primar si secundar si mai multe detali multumesc

Cosmin Amza
16.02.2015, 10:18
ma ajuta cineva cu masuratori pt aparatu de sudura toroidal va multumesc astept raspuns

comfel
16.02.2015, 10:39
Cum sa te ajute cineva cand nu postezi corect 'da mai multe detalii diametrul interior'diametrul exterior al miezului magnetic toroidal ,permedilitatea,,,,,etc'

chirilanelu
16.02.2015, 18:26
Nu este asa de greu de realizat acest aparat , da detali despre diametru miezului grosimea sirmei pentru primar ,secundar ...

Cosmin Amza
17.02.2015, 09:08
Salut aveti dreptate dar nu am stiut imi cer scuze asa este la inceput diametru interior 24 cm cel exterior 30 cm si inaltimea miezului este 12 cm ,sirma pt primar 04 si pt secundar 09 spunetim citi metri de sirma sau cite spire sa dau sa lucreze cit de cit bine multumesc mult .si inca ceva cineva ma sfatuit ca ar trebii sa tai tolele ptin care a trecut sirma ecte corect sau nu ?cica pt mai mult spatiu afecteaza da sau nu sau munc in zadar multumesc sper sa fie tot ce mi ati cerut

Cosmin Amza
17.02.2015, 09:12
mai mar interesa cu ce pot izola miezul magnetic ai intre primar si secundar ce banda izolatoare sa folosesc multumesc

chirilanelu
17.02.2015, 22:55
Daca tolele sunt de la un stator de motor trebuie sa tai capetele tolelor unde intra bobinajul motorului interiorul sa ramina drept cum este si exteriorul ,avantajul taerii este ,unu se optine spatiu mai mare la interior al doilea permite o izolare mai buna a tolelor ,acum izolarea tolelor se poate face cu banda pinzata se gaseste asemenea banda care se foloseste la bobinarea transformatoarelor ,se face o izolatie foarte strinsa si se pune banda suficienta pentru a se face o izolatie foarte buna se pot face niste carcase rotunde exact cit tolele dupa care peste ele se izoleaza cu banda ,carcasel se pot face din textolid sau alt material rezistent la temperatura cit de cit mare ,deasemenea sirma se izoleaza cu acelasi tip de banda pinzata numarul de spire ar fi pentru primar in jur de 180 190 ,daca nu ai cit de cit experenta mergi prin tatonare ,dupa ce bagi in jur de 180 spire il conectezi la tensiunie fara sa fie bagat secundaru ,in acest timp sa fie un bec aprins daca simti ca lumina becului scade putin mai bagi citeva spire pina cind vezi ca lumina la bec ramine constanta ,totul pe partea de primar sa fie foarte bine izolat se poate face izolatie si intre straturile de spire ,secundarul se baga sirma pina se optine tensiunia de esire de 60 ...70 v se poate scoate mai multe iesiri pe secundar ,zis trepte 50 v 60 v 70 v ti am explicat mai pe intelesul tau, daca cit de cit le ai il faci pe aparat de functioneaza mai bine decit cu o suta de calcule .

Cosmin Amza
18.02.2015, 08:47
salut si multumesc pt imformatii am sa TAI TOLELE SI APOI INCEP IZOLAREA SI BOBINAREA SPER SA NU INTILNESC ALTE PROBLEME MERCI MULT PT AJUTOR

comfel
18.02.2015, 08:53
Inainte de a taia pune o poza ...

Cosmin Amza
18.02.2015, 16:28
paii de ce poate nu trebuie taiate sau pt ce leam taiat mai am unpic mam muncit unpic mam rupt pe la degete dar asta e ce ma sfatuiti sa folosesc ca izolatie pt miezu magnetic?

chirilanelu
18.02.2015, 18:10
Nu ai spus daca tolele provin de la un electromotor [stator],,se taie capetele unde venea bobinajul din interioor , daca sunt tole de electromotor ,pentru izolatie acum depinde ce materiale ai pentru izolat ....

ion mechenici
18.02.2015, 20:06
Salut pe toti prietenii si colegi de pe Forum electronisti.ro -Si in mod special pe Cosmin Amza.-Daca te uiti m-ai jos pe sectiunea ALIMENTATOARE,ai sa gasesti subiectul {calculul simplificat al aparatului de sudura},ce este valabil si la fluxul magmetic inchis,(toroidal).La cine am dat datele au reusit din prima.-Este verificat calculul.-Din datele pt.calcularea miezului magnetic ai dat doar inaltimea miezului=12cm.si latimea.....?Pt a calcula suprafata fluxului mmagnetic.-Da si aceasta dimensiune si-ti v-oi da eu datele despre Nr de spire pt.infasurarea Primara si infasurarea Secundara precis.-Dimensiunile de 04 pe primar si 09 pe secundar, NU sunt tocmai bune sa dezvolte un flux magnetic suficient de puternic in vederea topirii electrodului .-Astept si latimea miezului magn.pt. a-ti da tot ce-ti trebuie ca date,pt.realizarea aparatului.

Cosmin Amza
19.02.2015, 09:01
salut provin de la un motor oricum leam taiat , nu am nimic pt izolatie pt ca nu stiu ce sa cer ce sa cumpar ????

Cosmin Amza
19.02.2015, 09:10
SALUT si multumesc mult pt ajutor grosimea miezului este de 3,5 cm inaltimea de 12 cm multumesc

Cosmin Amza
19.02.2015, 09:25
este cam mica grosimea pt ca iam tait tolele pe unde era motoru bobinat sper sa fiu inteles poate am gresit dar asa mau invatat altii poate rau poate bine multumesc astept raspuns sa ma apuc de treaba

chirilanelu
19.02.2015, 09:52
Este buna grosimea 3,5 cu 12 o sa mearga ai za vezi ,eu am bobinat multe aparate din statoare de electromotor nu ai facut nici o greseala ca ai taiat tolele ,ai optinut spatiu mai mult sa incapa bobinajul , ,pentru bobinaj sunt pe net bobine da banda pinzata din bunbac ,speciala pentru izolatii transformatoare electrice intra pe googal scrie acolo bobine pinzate pentru bobinaj transformatoare electrice, fa niste carcase rotunde din textolid sau fibra de sticla una dedesupt una deasupra si dai cu banda pinzata ,sa fie un strat consistent ,dupa care bagi bobinajul eu am bobinat in felul acesta multe aparate si merg si la ora actuala...

Cosmin Amza
19.02.2015, 12:02
sal si fara carcasele alea nu merge la ce folosesc nu merge banda direct ?pe miez

Cosmin Amza
19.02.2015, 13:26
salut ma scuzati ca insist astept si eu datele cu masuratorile corecte multumesc

Cosmin Amza
19.02.2015, 13:31
sal grosimea miezului este de 3,5 cu inaltimea de `12 cm multumesc mult

ion mechenici
19.02.2015, 14:08
Salut prieteni si colegi.-Trec direct la subiectul lui Cosmin.-///- Calcul simplu :-Avem un Flux magn=42cm.patrati.Avem Tens.de lucru(U)=230Volti.-Avem Frecventa retelei=50 Hz.>>Se inparte 50Hz la supraf.flux magmetic= 42cm/patrati rezulta 1,2spire/1v.- Se ia U lucru 230v x 1,2sp./1v =276 SPIRE IN PRIMAR.///-Secundar;-Tens.dorita 55v x1,2sp./1v =66sp.pt./55v(Aceasta fiind prima treapta). Treapta 2)-60v.tens.dorita x1,2sp/1v=72sp.pt.60volti.-Treapta3)-70v.tens.dorita x1,2sp./1v =84sp.pt 70v. -////- Aveti calculul aparatului de sudura fie si "toroidal", fluxul magnetic in regim de s.c.c. este acela-si ca la trafu-rile cu tole in E + I. Doar ca la fluxul magnetic toroidal, pierderile electromagnetice sunt (0). Pe cind la miezul magnetic patrat ( E+I) se pierde un procent de aprox. 5% la colturi din fluxul magmetic invirtitor, in tole.

Cosmin Amza
19.02.2015, 14:33
salut si iti multumesc mult dt calcule dar numaru de spire mi se pare exagerat nu vreau sa va suparati pe mine incerc alti mau sfatuit cu 300 max 350 spire apoi so iau prin tatonare sa vad la bec cind il alimentez daca scade tensiunea la bec sa mai bag nu stiu ce sa fac ?????????

ion mechenici
19.02.2015, 16:34
Calcul refacut din nou.-Cu scuzele de rigoare pt.ca m-am grabit din (N)motive.;- Flux magnetic de 42cm patrati. Cunoastem Frecventa retelei de 50Hz.-Cunoastem Tensiunea de lucru 230Volti.--Se inparte frecventa reteli 50Hz : 42cm.patr.flux magnetic =1.2spire /1volt.--Se ia tens,de lucru 230v x1,2sp/v =276 spire in Primar. Nr.de spire si in primar si in secundar {este conditionat de suprafasta miezului magnetic in cm patrati} Sa auzim de bine.- 276 de spire in bobina primara de 230v ac NU este un numar de spire asa cum ai spus *exagerat* este calcului corect functie de dimensiunile Fluxului magnetic pe care mi le-ai dat . Matematica este o Stiinta EXACTA si PRECISA nu las loc de bijbiieli si exagerari .

chirilanelu
19.02.2015, 21:12
Transformarea unui motor in aparat de sudura nu este o chestiunie standard ,asa ca explicatii exacte nu vei primi va trebui sa experimentezi ,acum sa trecem la acele carcase rotunde care am spus ca ar fi bune ,rolul lor ar fi pentru a nu se strapunge bobinajul [sirma cu tolele la margine ] acest lucru se poate intimpla dupa un timp ,cum am mai spus se poate izola tolele cu banda din bunbac , in legatura cu numarul de spire incepe bobinarea mai intii cu bobina primara,baga in jur de 200 de spire dupa care baga pentru scurt timp aparatul in priza ,in acest timp cit tii aparatul in priza masoara tensiunia de la priza si vezi cit ai daca tensiunia nu este 220 v si este mai mica ,acest lucru se va vedea si la bec ,in acest caz continua si mai baga spire in jur de 30 40 spire dupa care repeta operatiunia cu legatul aparatului la priza ,la fel se masoara tensiunia care trebuie sa fie mai mare decit cit ai avuto prima data , acest lucru il faci pina ai la priza 220 volti ,este posibil ca cu 240 spire sa ai deja 220 v la priza ,in cazul asta continui si mai pui in jur de 20 spire in momentul cind tensiunia la priza este de 220 v si la bec nu se mai simte ca se ia lumina il lasi conectat si vezi daca se incalzeste ,trebuie stiut ca un aparat de sudura trebuie sa se incalzeasca si in gol dar nu excesiv , daca se incalzeste tare mai bagi spire ,urmeaza sfatul meu lasa tot felul de calcule si vei reusi dupa ce termini cu bobinajul primar ,urmeaza secundarul ,despre secundar vorbim dupa ce termini de bobinat primarul succes ne mai auzim ...

Cosmin Amza
20.02.2015, 18:42
multumesc mult domnule CIRILANELU AVETI CEA MAI MARE DREPTATE IN MARE PARTE AM INTELES VB CIND TERMIN PRIMARUL DE BOBINAT

Cosmin Amza
23.02.2015, 07:50
Salut ce propleme ar fi sau sunt probleme daca conductoru de pe primar nui la fel adica am conductor de 4 si numi ajunge sii bag de 3 sau 2,5 ce sar intimpla multumesc mult

ion mechenici
23.02.2015, 12:58
Pe ace-a portiune de conductor(subdimensionata) spirele se vor incinge,distrugindu-se izolatia de pe ele intrind in scurt. Aparatul de sudura lucreaza in regim de <scurtcurcuit>.-Pt.a continua bobinajul primar de 04mm,puteti face un conpromis,-puneti 2(doua)cond.de cupru de 2,5mm in paralel si continuati bobinarea primarului. Datele de calcul ce le-am dat eu, sunt pt.un miez magnetic {de Transformator},nu pt. un motor. -Calculul bobinajului unu-i motor electric este cu totul altul. -Spor la treaba.

chirilanelu
23.02.2015, 14:48
Pune de 2,5 si va merge fara probleme, poti sa faci toata bobina numai cu 2,5 si aparatul va functiona ok...

Cosmin Amza
24.02.2015, 12:27
[QUOTE= .................................................. .................................................. ....[/QUOTE]

salut nu mati anteles eu sirma o am de 04 dar nu ami ajunge pot sa continui cu 2,5 sau 3 ce sar intimpla merci

ion mechenici
24.02.2015, 14:39
Mergi cu doua conductoare de 2,5mm in paralel pt. a continua sirma de 4mm a primarului .

chirilanelu
25.02.2015, 21:33
Ar fi indicat sa folososesti acelasi tip de conductor ,asta ca sa iasa un aparat puternic,de nevoie ai putea sa pui si sirma de 3 macar ...

Cosmin Amza
26.02.2015, 08:03
salut multumesc pt imformatii ancerc sa continui numai cu 4 daca numi ajunge maii cumpar citiva zeci de metrii sa ne auzim cu bine salutarii

chirilanelu
26.02.2015, 18:37
Asa este cel mai bine ....

ion mechenici
01.03.2015, 20:58
Cosmin Amza;-Dupa terminarea bobinarii inf.primare la acel aparat de sudura,conectindu-l la priza timp de 20-25 de minute si bineinteles neintimplindu-se nimic,(adica infasurarea primara fara sarcina trebuie sa fie RECE)-sa-mi zici si mie;- ce numar de spire ti-a intrat in infasurarea primara?-Asa pt.cultura me-a generala. Poate mi-a scapat mie ceva,date dar nu cred. Multumesc.

Cosmin Amza
02.03.2015, 18:14
Salut da cum sa nu cu cea mai mare placere numai ca am stacnat putin din lipsa timpului dar dupa ce termin pprimaru voi afisa poze cu el si cite spire am folosit salutari

Cosmin Amza
05.03.2015, 17:56
salut am reluat problema aparatului de sudura am izolat miezu foarte bine si am inceput sa bobinez am dat 240 de spire cu conductor litat siliconat cu sectiunea de 0,4 am am dat roata odata cu conductor apoi iam dat un strat de banda pinzat bumbac apoi am continuat cu un al doilea rund de conductor ajungind la 240 spire mam oprit si lam alimentat la priz am zis ori sigurantele ori el nu a facut bau nici el nici sigurantele pam lasat timp de 15..18 minute nu sa incalzit deloc nici un pic ,apoi am incercat faza cu becu cum mi au zis prieteni de pe fotum intradevar se cunoaste la bec putin un 10/100 dar nu sa taie tensiunea la jumate ce ma sfatuiti sa ai mai arunc vreo 20 /30 spire ? sau sa raminn la 240 spire asta e sectiunea primara la aparatu meu un cu miezu de 12/3,5 multumesc mult

chirilanelu
05.03.2015, 20:04
Mai baga 30 spire si totul va fi ok ,vezi sa ramina loc pentru secundar , cum ai facut pina acum totul ok ,daca foarte putin se ia curentul este normal incerca si alimenteazal la priza de proba cu un cordon mai suptire si vezi daca se incalzeste ,vezi sa nu fie un cordon din ala de la chinezi sa fie un cordon cum sunt cele de la tv-uri ,daca bobinajul este suficient nu trebuie sa se incalzeasca deloc ,ma verifica si cu scinteia care o face cind il conectezi la curent scinteia sa fie foarte mica ,acest lucru il faci dupa ce bagi cele 30 de spire dupa care mai vorbim , ai sa vezi ce aparat o sa iasa fara o multime de calcule ....

Cosmin Amza
05.03.2015, 20:59
am destul loc pt secundar sa mai cumpar cablu ca asta lam avut voi cumpara si voi continua sper sa gaseac conductor de 0,4 asta si vreau sa iasa deasta mam muncit atita multumesc mult pt imf

chirilanelu
05.03.2015, 22:54
Daca ai aparat de masura , bagi in priza aparatul de sudura si masori la priza tensiunia ,o masori inainte fara sa fie aparatul bagat si cu aparatul bagat vezi daca tensiunia ramine la fel ,este o alta metoda pentru a vedea daca mai este nevoie sa bagi spire ...

Cosmin Amza
06.03.2015, 07:12
da am aparate destule am sa verific si aceasta vatianta si vb il masor si acum si dupa ce bag vreo 30 spire multumesc mult

ion mechenici
06.03.2015, 12:52
Am spus = -La infasurarea Primara Trebuie sa aveti (276) DOUA SUTE SAPTEZECI SI SASE de spire in Primar.//-Adica frecventa retelei 50Hz : 42cm.ptr.=1,2 spire/v.-Tens,de lucru 230v x 1,2sp/v =276 Spire in infasurarea Primara.//-Secundar;-55v x 1,2sp/v=66sp.treapta 1.-Treapta2) 60v x 1,2sp/v=72sp.- Treapta3)-65v x 1,2sp/v=78sp.-(Cine munceste m-ai si greseste,citeodata,i-ar cine greseste,trebe sa-si recunoasca greseala,reparind-o.-Multumesc pt.intelegere. Spor la treaba.

Cosmin Amza
06.03.2015, 18:46
nu face nimic prietenu meu sunteti primu care miau dat imformatii dar nu prea dedeau vu celelalte eu am mai facut un aparat de sudura acum 12 ani si merge si in ziua de azi dupa niste calcule simple de la un tataita mia zis asa nepoate faci rost de un miez nu mai mare decat o tigara carpati al izolezi bine si dai 135 m cablu primar si 45 secundar si merge si azi ,dar am zis ca poate ma sfatuieste cineva cu niste sfaturi mai bune ca au trecut anii si poate sa iasa ceva si mai bun oricum multumesc pt sfaturi vam ascultat pe toti si am facut ce am crezut de cuvinta multumesc sa auzim de bine

ion mechenici
08.03.2015, 08:50
Sanatate multa Cosmin Amza i-ti doresc, i-ar ca meserie sa ai succes pe toate planurile.Sa auzim numai de bine.

Cosmin Amza
08.03.2015, 11:34
multumesc la fel dom ion mechanici am reusit sa mai dau 30 de spire mare diferenta nu mi se pare iam dat un rind de banda de bumbac si am terminat cu primarul lam alimentat merge ceas nu se incalzeste de loc dupa 25 min de mers in gol urmeaza secundaru dar mai dureaza ca nu prea mai am timp am comductoru de 9 mm urmeaza sai fac infasurarea multumesc sa ne auzim cu bine

ion mechenici
16.05.2015, 16:43
La suprafata miezului magnetic de 42cm/patrati,nr.de spire corect in primar este de 276 sp.-Pt.tensiunea de lucru de 230v, in regim de S.C.C. (scurtcircuitr), alternativ.<Calculul este verificat si e simplu>.-Succes celor nce-l folosesc.

ion mechenici
16.09.2017, 17:29
Transformarea unui motor in aparat de sudura nu este o chestiunie standard ,asa ca explicatii exacte nu vei primi va trebui sa experimentezi ,acum sa trecem la acele carcase rotunde care am spus ca ar fi bune ,rolul lor ar fi pentru a nu se strapunge bobinajul [sirma cu tolele la margine ] acest lucru se poate intimpla dupa un timp ,cum am mai spus se poate izola tolele cu banda din bunbac , in legatura cu numarul de spire incepe bobinarea mai intii cu bobina primara,baga in jur de 200 de spire dupa care baga pentru scurt timp aparatul in priza ,in acest timp cit tii aparatul in priza masoara tensiunia de la priza si vezi cit ai daca tensiunia nu este 220 v si este mai mica ,acest lucru se va vedea si la bec ,in acest caz continua si mai baga spire in jur de 30 40 spire dupa care repeta operatiunia cu legatul aparatului la priza ,la fel se masoara tensiunia care trebuie sa fie mai mare decit cit ai avuto prima data , acest lucru il faci pina ai la priza 220 volti ,este posibil ca cu 240 spire sa ai deja 220 v la priza ,in cazul asta continui si mai pui in jur de 20 spire in momentul cind tensiunia la priza este de 220 v si la bec nu se mai simte ca se ia lumina il lasi conectat si vezi daca se incalzeste ,trebuie stiut ca un aparat de sudura trebuie sa se incalzeasca si in gol dar nu excesiv , daca se incalzeste tare mai bagi spire ,urmeaza sfatul meu lasa tot felul de calcule si vei reusi dupa ce termini cu bobinajul primar ,urmeaza secundarul ,despre secundar vorbim dupa ce termini de bobinat primarul succes ne mai auzim ...

De la motorul electric se foloseste doar miezul magnetic toroidal (tolele) , pentru aparatul de sudura, nu si bobinajul , pentru a putea vorbi de vre-o transformare a motorului .

ion mechenici
14.02.2024, 17:33
Pune de 2,5 si va merge fara probleme, poti sa faci toata bobina numai cu 2,5 si aparatul va functiona ok... :D Nu si electrodul de sudura ;)