PDA

Arată versiune īntreagă : Imagine marita pe orizontala si verticala



fanecolonie
27.05.2015, 14:51
Un televizor Mega Vision generatie mai veche (cam 1995)are imaginea marita pe orizontala si verticala .La scris se vede doar primul rand iar siglele programelor foarte putin .La modificare intensitate de alb, imaginea este stabila.Defectul a venit cu bobina de deflexie arsa. Am inlocuit-o cu una- identica si apoi am constatat acest defect si nu stiu daca era si inainte de bobina.Tensiunile sunt toate normale.O idee domnilor va rog

dan cod
27.05.2015, 15:11
Ce sasiu este?Vezi daca are condensator de 22uFpe pin 4 traf linii si daca are schimba-l neaparat.si daca nu stii sasiul ar trebui sa scrie pe placa sau pune o poza cu placa.

mimi
31.05.2015, 08:18
incearca si cu o alta bobina si vezi dferenta

fanecolonie
01.06.2015, 14:18
Modelul televizorului este Mega Vision DMQ 2057 TXT.Pe verticala are un integrat AN 5515,l-am scimbat si tot degeaba,tot marita este.Pe orizontala nu am nicun element de reglaj si nici nu-mi dau seama de unde as putea reduce dimensiunea.Ma gandeam sa intru in meniul service si sa-i micsorez de acolo dimensiunile,dar intai sa fac rost de secventa de meniu.Nu am alta bobina deoarece acesta este cu gatul subtire.O sa-i schimb tubul cu unul cu gat gros pentru control

dan cod
01.06.2015, 15:35
Pe V se regleaza din semireglabil.Pe H inseriezi bobina luata de pe alte placi ,cea de liniaritate H pana nimeresti una care sa reduca ok.