PDA

Arată versiune īntreagă : Montaj amplif bass



dan08
19.06.2015, 20:37
Domnilor , am un prieten din vecini care este fan bass si doreste sa isi construiasca un preamplif si amplif pentru bass, daca puteti sa ma ajutati cu ceva scheme in domeniul asta.

dan cod
20.06.2015, 08:25
Amplificatorul este normal audio in functie de putere alege ce vrea.Doar partea de pre si filtru pe intrare il face de bass.

ion mechenici
20.06.2015, 08:40
Puteti alege de aici; (http:/www.forumulelectronistilor.ro...re-Audio/page 7).-I-ar cu 25 lei gasiti in magazine facut gata "Filtru de Bas",pt.difuzor.-S-au i-l puteti face D-voastra ca nu e mare lucru.

dan08
20.06.2015, 14:36
Treaba este ca baiatul vrea sa isi faca singur ca ii place electronica, eu cand construiam amplifuri foloseam amplificatoare cu 2n3055 si preamp. cu corector de ton Baxendal sau cum se scrie, si nu stiu daca se reidica la asteptarile de astazi ca mia specificat ca vrea doar sa isi amplifice doar bass-ul si teorii de astea, si de asta am intrebat de o schema buna si pentru hai sa spunem incepatori. Eu nu o sa il fac eu vreau doar sa il vad ce vrea sa faca si sa ii mai dau cate o indicatie. Multumesc.

ion mechenici
20.06.2015, 14:59
Da e bine sa-l ajutati daca are "microbul"electronicii,-chiar sa-l m-ai stimulati cu cite vre-o noutate, daca aveti posibilitate.-Eu nu am pe aici asemenea tineri cu un; (IQ) de inteligenta corespunzatoare pt.a intelege tainele electronicii, nu au nici notiunile generale necesare,ca m-as bucura, si i-asi ajuta.-Sa ne auzim cu bine domnule Dan 08.