PDA

Arată versiune īntreagă : inverter sudura



dan08
26.06.2015, 13:06
Buna ziua, am o problema cu un inverter sudura model MASTRO MMA-140I se poate cumva daca are cineva o schema de-a aparatului sa ma ajute sau sa imi spuna unde pot gasi.

ion mechenici
26.06.2015, 13:47
Nu cred ca ve-ti gasii o schema la asa ceva.-Acest produs este construit,avind la baza tehnologia; (Insulated-Gate-Bipolar-Transistor).I-ar durata de utilizare este foarte stricta,adica; functioneaza 8 minute la aprox.80% din capacitate,dupa care pauza de racire 2 minute.-Asa zice in instructiunile acestor aparate din afara.-Tocmai de aceia sunt trecute in general la categoria;"produselor de unica folosinta"NEFIIND insotite in documentatia tehnica si de <schema electrica si electronica de functionare>,ca in momentul defectarii "sa poata fii achizitionat altul".1542-Uite o schema "Generala" daca va poate ajuta cit de cit.-Sory.

dan08
26.06.2015, 15:37
Va multumesc domnule Ion Mechenici.

chirilanelu
26.06.2015, 19:35
Greu cu rezolvarea acestui invertor,scheme nu se prea gasesc,cine stie poate aveti noroc pe la alt coleg.....

mihaib
10.10.2015, 13:14
Pentru a incerca sa cautam o schema, ar trebui sa stim cateva din componentele folosite (integrate si tranzistori), poate avem o schema de la un alt invertor cu alta denumire dar care foloseste aceleasi componente.