PDA

Arată versiune īntreagă : Schema, - Detector de spire in scurt.



ion mechenici
01.07.2015, 10:03
Dragi prieteni si colegi de "suferinta in ale electronicii.-Va rog daca aveti la indemina schema acelui "detector de spire in scurt"pentru bobine.-Era ceva cu un tranzistur,o bara de ferita ce se introducea prin interiorul bobinei.-Era o schema simpla.-Va multumesc anticipat.:o

dan cod
01.07.2015, 11:03
Eu schema asta o am.Mai caut

ion mechenici
01.07.2015, 12:21
Despre asta e vorba.Multumesc Domnule Dan.:)

mimi
02.07.2015, 15:44
ati reusit sa o faceti, si cat de bn.functioneaza

ion mechenici
02.07.2015, 22:03
Da,a-am facut-o.-Este pt.a doua oara cind fac asemenea montaj,pe cit de simplu,pe atit de necesar. Deoarece pe primul, l-am facut cadou cu multi ani in urma unui tinar prieten electronist.-Eu l-am realizat in felul urmator; -Montajul l-am bagat intr-un aparat de masura analog m-ai vechi,folosind miliampermetrul acestuia.-Bara de ferita rotunda,cu lungimea de vre-o 15 cm,am pozitionat-o vertical in aparat in asa fel incit bobinele oscilatorului sunt in interiorul aparatului impreuna cu montajul,i-ar restul de bara afara din aparat,goala.Daca iei o sirma de 10cm si o faci cerc <inchis> in jurul barei de ferita,acul miliampermetrului se duce la capat de scala.-Am folosit un Tranzistor de radiofrecventa cu germaniu, EFT 317, pentru ca EFT 319 nu am avut.-Sesizeaza foarte bine orice scurt s-au strapungere din interiorul bobinelor secundare FIT de la trafo linii.-Orice scurt din orice fel de bobina,numai bara de ferita sa poata intra cit de cit in interiorul bobinei.-Stiam de mult de aceasta schema si sincer am cerut-o cu putina "sfiala"deoarece mi-a fost fost teama sa nu ma i-a careva in (bascalie ca umblu cu asemenea lucruri de doi lei).-Eu zic;"De doi lei, dar sigure si eficiente" -Multumesc din nou cu aceasta ocazie colegului Dan Cod. -S-auzim de bine.

dan cod
02.07.2015, 22:11
Eu am un aparat mai bun adica cu doua cleme crocodil ma leg la capetele bobinei.Arata daca este doar o spira in scurt indiferent da bobina,traf,etc.Nu am schema la el,l-am cumparat acum vreo 18ani de la un bobinator.

ion mechenici
02.07.2015, 22:33
Subiect inchis.

dan cod
03.07.2015, 07:29
Si aparatul meu e facut de acel bobinator