PDA

Arată versiune īntreagă : Incalzirea finalilor ( amplifiactor audio)



DJIMC
04.01.2016, 18:45
Buna ziua!

Am o problema in legatura cu un kit audio de amplificare cu TDA 7294-ST
Cumparat de pe Adelaida (AD-023)

Problema este ca se incalzesc finali in gol
Fara sa leg intrarea si iesire
Numai alimentare cu curent (respectand tensiunile indicate)

Va rog care ma poate ajuta cu aceasta problema
Atasez si Documentatie

gabi 40
06.01.2016, 16:58
Este normal sa se incalzeasca in gol ,atata timp cat nu ai radiator pe integrat
Cu ce tensiune il alimentezi ...???

chirilanelu
06.01.2016, 18:21
Daca ai citit atent in documentatia acestui kit, se specifica destul de clar ''se acorda atentie deosebita radiatoarelor '' deci montati niste radiatoare potrivite pe finali si va fi ok ...

dan cod
06.01.2016, 20:30
Ia leag intrarea la masa si vezi se mai incalzeste?

DJIMC
07.01.2016, 09:04
Binenteles am montat si radiator si se simte ca se incalzeste fara sa i dau semnal sua sa il leg la boxa
Tensiunea de alimentare este de 31V
Mai am un kit la fel si celalalt merge perfect
Nu se incalzeste ca acesta

Dimensiune radiatorului este de 10/8 cm

gabi 40
08.01.2016, 08:06
Ceva nu este in ordine posibil o componenta pasiva sa nu fie in parametri sau posibil sa nu lucreze senzorul termic din integrat
masoara prin comparatie cu chitul bun tensiunile pe pini integratului si vezi unde este dif (pe care pin )

dan cod
08.01.2016, 08:46
Ai incercat cu intrarea la masa sa vezi cum face?

DJIMC
08.01.2016, 12:27
Astazi o sa verific toate variantele

ion mechenici
08.01.2016, 16:45
Daca si cu intrarea la masa si radiator bun pe el, se ambaleaza termic, inseamna ca una din conponentele pasive, din schema lui nu e in parametri. Si atunci cum zice (Gabi 40) n-ai decit sa faci "sapaturi" in jurul lui. - Pentru convingere, schimba-le intre ele sa vezi. (Luind de bun integratul).

DJIMC
08.01.2016, 16:58
Azi am vrut sa il verific si nu am apucat sa pun aparatul de masura sau cu intrarea la masa
SI in urmatoarele secunde a pocnit primul integra
Iar celalalt cred ca a scapat

dan cod
08.01.2016, 20:03
Sunt doua legate in punte?

DJIMC
09.01.2016, 10:22
Mersi de sfaturi!

O sa verific toate componentele si o sa cumpar alt TDA
Dupa care o sa il montez si sa vad daca va merge

O zi faina!

ion mechenici
10.01.2016, 01:12
Daca ai lucrat dupa schema din fisierul atasat si ai respectat toate conditiile date adica ; -Alimentare (+) 35v , (-)35v simetrica, filtraj 10000mF/63v. Puterea transformatorului 250W.- Legatura integratelor in "punte"pe difuzor. -Izolarea fiecarui integtat cu mica fata de radiatir, s-au radiatoare separate pt. fiecare C.I..- Nu pui sub tensiune ,nici macar in probe,integratul fara radiator. - Inseamna ca ai avut noroc de un integrat "Stift", adica m-ai pe Romaneste (rebut electronic), "ciurucuri din afara". - S-au ai tens. de alimentare prea mare. Ce tensiune masurata ai pe Cond. de filtraj ?

DJIMC
10.01.2016, 08:36
Da exact dupa schmea am facut redresare
Tensiunea dupa filtrare de 31 V +-
Radiatoare la fel

Poate am nimerit de un tda prost facut
Pentru ca numai unul a cedat si celalalt nu arata ca a cedat mecanic

Ce i-mi recomanzi sa fac in situatia aceasta?

ion mechenici
10.01.2016, 09:00
Oricum <schema> NU functioneaza cu un singur C.I. Avind in vedere functionarea in <punte> pe difuzor. - In situatia achizitionarii unui alt integrat,(identic) cu ce-l bun, in nici un caz sa nu-l alimentezi cu tensiunea nominala,cu parametrii din schema, de (nici un fel ) fara Radiator. - Deoarece e mult pina da un singur sut termic in el, si "e gata". Nu avea incredere neaparat in "Reclamele" date in instructiuni ca are protectie la suprasarcina, la scurt pe iesire (dif), la ambalare termica, la (deal), la vale,la vint ,la ploaie, - alea sunt {reclame}. Pina nu-l testezi. -Pentru probe; foloseste o tensiune de alimentare m-ai mica decit ce-a nominala, (un 12v c.c. (o baterie auto) de exemplu, dupa care daca totul e (ok) cresti tensiunea la 31 de volti nominala. - M-ai verifica o data conponentele pasive cu multimetru ( rezistente) si mare atentie pe condensatoare in special cele electrolitice si de pe reactii, din schema de functionare a C.I-ului defect. - Bafta si s-auzim de bine. - M-ai V.B.

DJIMC
10.01.2016, 10:52
Ok
Mesi de sfat!

O sa verific componentele de pe circuit
Si dupa o sa comand si TDA si eventual alte componente daca o sa fie nevoie

O zi buna!

ion mechenici
10.01.2016, 20:35
Numai bine, DJIMC.