PDA

Arată versiune īntreagă : Telecomanda Tv Watson



mirelmirel11
23.12.2016, 21:55
Buna , de ceva timp nu a mai functionat toate butoanele la telecomanda si m-am hotarat sa o desfac, cand am desfacut-o placa era acoperita de un strat de ulei galbui si am curatat uleiul si am observat ca traseele erau afectate si mi sa parut ca sunt ingaurite , o sa pun o poza ceva sfaturi in raport cu repararea ei?

poza: http://imgur.com/a/Yr9S6

dan cod
24.12.2016, 07:16
Ce inseamna ingaurite?Mie mi se pare ok cum arata.

mirelmirel11
25.12.2016, 16:07
http://imgur.com/a/Prv8y uitati aici , la aia ma refer

chirilanelu
25.12.2016, 17:50
Refa circuitele si va merge ...

dan cod
25.12.2016, 19:55
Posibil sa nici nu fi fost acolo trasee.

ion mechenici
25.12.2016, 20:14
Din ce se vede in poza, nu cred ca e intrerupta pelicula de cupru a circuitelor, las-o asa , pune-i butoanele la loc si inchide-o, va merge. - Daca nu -i merg toate buroanele, cu un creion cu mina de carbune (moale) , se poate regenera butoanele mobile care nu merg ,partea din interior a butonului , acolo are o subsranta carbonica. Atentie ; butoanele pe care apasa-ti ,nu placa cu circuite .

mirelmirel11
26.12.2016, 12:26
ii cam complicat de refacut circuitele , imi dai o idee cu ce as putea indeparta chestia aia verde de pe trasee?

dan cod
26.12.2016, 19:23
Exista creion cu fibra de sticla cu care se curata usor .

mirelmirel11
26.12.2016, 20:52
Exista creion cu fibra de sticla cu care se curata usor .

curat cu alcool izopropilic are cevA?

dan cod
27.12.2016, 07:19
Daca verdele care vrei sa il cureti este lacul ala nu se curata cu alcool.

mirelmirel11
27.12.2016, 12:33
Daca verdele care vrei sa il cureti este lacul ala nu se curata cu alcool.

Ma refer la uleiu ala

dan cod
27.12.2016, 14:47
Eu placile telecomenzilor le curat cu apa calda si sapun.Dupa uscare se poate folosi.Sau cu detergent de vase.

gabi 40
27.12.2016, 16:58
http://imgur.com/a/Prv8y uitati aici , la aia ma refer
Deoarece ai folosit baterii de proasta calitate este posibil sa fi patruns acolo scursura de la bateri care fiind acida a corodat iar din aceasta cauza sa deteriorat contactele respective ,remedierea consta in .cu un cater cureti izolatia aia verde iar cu sarmulita suptire de la cablu coaxial (cu tresa de cupru )refaci circuitele .cea mai proasta ideie si empirica este sa speli o telecomanda cu apa (intra sub integrat iar daca nu il usuci bine poti arunca telecomanda ) .cand sunt atatea spray-uri care curata mizeria aia slinoasa de pe parte cu contacte eu am folosit zeci de ani alcool tehnic si nu mi sa dus nici-o data contactele .actual folosesc un spray http://www.thegift.ro/cadouri-pentru-casa-articole-pentru-curatenie-c-2_151/spray-curatare-echipamente-electronice-p-2456 este destul de ieftin si poate fi folosit si in degresarea placilor tv .se poate spala cu apa calda + detergent vase doar partrea cauciucata si carcasa telecomenzii daca este mizerabila iar daca vezi ca face contact greoi ia un Set Pastile de Cauciuc cu Adeziv http://tor-online.ro/produse/386-telecomenzi/773-accesorii-telecomenzi/6050-set-pastile-de-cauciuc-cu-adeziv-pentru-depanare-telecomenzi-pt2001.html este doar 7 lei

ion mechenici
27.12.2016, 18:12
- In toate Orasele sunt magazine cu telecomenzi de televizoare, dar si pietele pline, cu 14-15, 18 s-au chiar 20 lei, ei o telecomanda . Inportant, este sa te duci cu ce-a veche , sa stie negustorul ce-ti da si ai terminat cu acest necaz .

dan cod
27.12.2016, 18:14
Spray de contact nu se foloseste la telecomenzi. Curatarea cu apa si sapun sau detergent de vase e cea mai ok curatare de placi.Chestia e sa sti apii sa usuci placa.

vali 52
28.12.2016, 09:04
Hm am mai invatat ceva
Curatarea cu apa si sapun sau detergent de vase e cea mai ok in acest caz cele mizerabile pot fi spalate si in masina de spalat .ii pui si putina sare si totul este ok ...sper ca este o gluma ..telecomenzile se pot degresa cu orice in afara se apa ...gaz benzina .alcool izopropilic .,spray parfum ,alcool sanitar .etc Sprayul din linckul de mai sus este f bun

Spray curatare echipamente electronice:

- Este ideal pentru: contacte, comutatoare, circuitelor imprimate, telefoane, telecomenzi, stecare, relee, yale, alte zone greu accesibile;
- Are tub care permite accesul in zonele greu accesibile;
- Agent de curatare pentru indepartarea petelor, prafului si a impuritatilor din zonele greu accesibile ale echipamentelor electronice.
sau vorba dnl-ui ion mechenici cuparata alta noua
dnle dan luna viitoare cand o sa vin din Germania am sa ma opresc la Oradea si am sa va dau un spray contact care tine in jur de un an (800ml)ideal ptr curatirea echipamentelor electronica ,calc ,tv etc

dan cod
28.12.2016, 09:19
Eu nu glumesc pe aici.Am spalat cu apa sute de placi sa nu zic mii de diferite aparate(binenteles ca dau jos trafurile,bobinele,si piesele in care s-ar putea aduna apa)Apoi le spal si le usuc.Am incercat tot felul de variante si niciuna nu ajuta ca si spalatul cu apa.Si asta o spun cat se poate de serios si dupa peste 20 de ani de experienta.La telecomenzi doar cu apa si detergent de vase lichid folosesc.

chirilanelu
04.01.2017, 18:53
si eu am folosit aceasta metoda de a spalka cu apa multe placi electronice , merge perfect aceasta metoda care a spuso dancod.................

comfel
04.01.2017, 19:12
Of am crezut ca aceasta metoda empirica a disparut .:confused:am sa inchid acest subiect ,deoarece picam in derizoriu ....