PDA

Arată versiune īntreagă : Amplificatoare pe tuburi realizarile mele



Stejar
21.10.2018, 18:14
Subiectul amplificatoare si in particular cele pe tuburi m-a fascinat dintotdeauna ,si cand zic din dintotdeauna de peste 40 de ani , la varsta de 14 ani am construit primul amplificator functional cu tubul el84 pilotat de 6j1P ,ulterior un push-pull cu 2x EL84, practic o replica a unui head marshall dar sa revenim la zilele noastre cu ceva interesant .
Recunosc faptul ca am mai cochetat si pe alte forumuri pe aceasta tema ,totusi m-am retras pentru simplul motiv ca erau prea agitate spiritele ,lumea o ia prea in serios , uita motivul pentru care s-au inscris pe un forum in general ,cu alte cuvinte dpmdv in loc sa socializeze si sa discute civilizat se ajungea la jigniri si alte manifestari asemanatoare ,orgolii si magarii de tot felul .
Istoria evolutiei mele ( ca sa nu o mai lungesc ..) nu se opreste aici ,am crescut si mi-am cultivat pasiunea pt ampuri cu tuburi iar ..azi traiesc din asa ceva in o tara civilizata,ca sa intru direct in subiect am sa public zilele urmatoare ceva di realizarile mele si am sa incep cu un amp la care am folosit ca tuburi finale PL36 o lampa folosita si proiectata special pt TV alb negru de odinioara la blocul de linii /baleiaj orizontal dar care poate lucra foarte bine si in audio in anumite conditii.Ca atare postez schema pentru inceput si o vedere intrerna a modelului practic .
Reamintesc faptul ca nu fac reclama si trimitere nicaieri ,nu ma intereseaza combinatii sau vanzari -cumparari de nimic ,multumesc .
Orice comentariu la subiect e binevenit ,ce-i in afara sau consider ca atare nu dau curs !
2382

ion mechenici
23.10.2018, 22:28
--Super . -- Ce putere scoate pe canal ? Tuburile de regula au o fiabilitate foarte buna .

Stejar
26.10.2018, 18:53
Puterea pe iesire e influientata foarte mult de impendanta primarului trafului sau Raa ,exemplu pt Raa=5k avem 35-40w pe canal in care primi 3w in clasa A ,in schimb pt Raa=10K avem 24 w din care primi 10w in clasaA .restul watilor vor fi in B ,oricum cu niste boxe cu spl mai mare de 88dB avem o dinamica foarte buna ,am sa revin cu alte detalii zilele urmatoare ,trafuri ,reglaje ,de asemeni am schema usor modificata versiunea cu PL36 legate triode ,cu sunet si mai de calitate in care ampul lucreaza doar in A si AB2 cu rezultate deosebite dat fiind simplitatea realizarii ...

ion mechenici
27.10.2018, 15:30
--- Ineresant si impresionant .

Stejar
01.11.2018, 07:59
Si versiune conexiune trioda si detalii bobina traf iesire vegas mod trioda/pentoda
,2385
2386

ion mechenici
02.11.2018, 17:57
--Excelent . --Interesanta metoda trioda-- pentoda , pe amplificator .--Ce sa mai intreb ? ---Zgomot de fond fara semnal ?

Stejar
02.11.2018, 20:14
--Excelent . --Interesanta metoda trioda-- pentoda , pe amplificator .--Ce sa mai intreb ? ---Zgomot de fond fara semnal ?

Daca e executat corect ,se pot pune castile la iesire !!deci perfect silentios .
Am sa ofer si detalii traf alimentare zilele viitoare dar si alte detalii ,cablaj etc .

Stejar
14.11.2018, 09:49
Si datele trafului de alimentare si cel de iesire
2390
Si versiunea de ...2x100w
2391
Bineinteles ca am proiectat cablaje ,sasiuri la toate aceste versiuni !!!

ion mechenici
24.11.2018, 15:01
---Stiam de mult ca . --- In fiabilitate , corectivitate , calitate si REZISTENTA , ----tuburile electronice , ***BAT la cur***--- Tranzistoarele si circuitele INTEGRATE . ---Si asta , NU o va spune numai eu , o spun si altii , Experti , cercetatori , inventatori si **Doxati in domeniu** .---Tot ---***LUCRUL CLASIC VERIFICAT INDELUNG***---- E mai bun .----MEbunia a dus la ----Minimalizare si nicro-minimalizare , datorita -----***COPIERII*** si **furtului de ---**matrice** de la unii la altii .-------INSA CALITATEA RAMINE LA ----- ***MATRICEA INVENTIEI***---- .

Stejar
24.11.2018, 17:22
Tuburile au avut periada lor de glorie ,acum pe scurt in HI_FI varianta OPTIMA e tub/transistor pe departe , apropo sa nu uitam de naveta Voyager 1 respectiv 2 lansate acum aproape 40 de ani si care au in etajul final de transmisie un tub electronic cu filamentul aprins permanent !!! la 2 nivele respectiv la emisie e mai mai mare desigur, putere in antena cca 16w , acolo unde a ajuns acum la limita sistemului solar ,sursa de curent termoelement radioactiv putere initiala 470w acum inca mai produce 400w !! semnalul ajunge pe pamant dupa cateva zeci de ore ...se afla la 21 miliarde de km ,cunosc multe alte detalii .

ion mechenici
23.01.2019, 16:58
Sunt ca orice om , un adept al progresului tehnic in special in aceasta ramura care o iubesc de mic copil ,-electronica- si -electrotehnica- , insa in decursul vietii am vazut si m-am convins ca in cazul inovatiilor si dispozitivelor (chiar de uz general) noi aparute , o cit de mica particica tot o contin din -elementele-, module , s-au chiar piesele -clasice- , sigure , verificate in decursul evolutie-i timpulu-i . --Asa cum bine mentionezi ace-l tub electronic cu filament cald permanent , de pe naveta spatiala Voyager (1) si (2) . --Lucru pe care nu il stiam . Asa cum spune si proverbul -Omul cit traieste-invata- . S-auzim de bine -Stejar- .

Stejar
24.01.2019, 14:53
Diferenta dintre un transistor si tub electronic e ca: si unu si altul au corp au spirit dar transistorul nu are suflet in schimb tubul are acel suflu vital :):) se aude in boxa acel sssss glumesc si totusi .....
Afinitatea pe care o am eu cu aceste dispozitive imi da impresia ca sunt vii , acea luminita a filamentului ,caldura si sunetul transmit imi da ( inca) emotii ...