PDA

Arată versiune īntreagă : Receiver Dolce



lord
18.10.2011, 23:51
am contract cu Dolce,ce nu imi place la firma asta ca numai ce emit ei pot sa vad si restul din satelit nu!!!!! se poate memora in receiver dolce hdd si alte frecvente din satelit(helas sat)...... si cum se poate atasa si alti satelit de ex.in disqe 2 turc sat!se poate

comfel
19.10.2011, 12:26
Coshipurile de la dolce nu pot fi folosite pentru a receptia programelor FTA deoarece au un soft dedicat..sunt singurele receptoare care au asemenea softuri .nici sa ordonezi dupa dorinta posturile nu poti (maxim 10 la favorite ) Sa inteleg ca ai un Receptor HD ..ce model este ....Humax ..???

Ai acest model.... http://www.romtelecom.ro/fileadmin/template/main/images/idolce/Ghid_instalare_Dolce_HD.pdf
Daca ai acest model ia uite ce scrie la Setari .....


Canale gratuite FTA
Scanarea programelor prin satelit
Cu această opţiune puteţi căuta canale disponibile prin satelit (FTA). Opțiune
disponibilă doar dacă furnizorul de servicii permite accesul și legilslația īn vigoare
acordă drepul.

lord
19.10.2011, 13:56
hmm....nu este humax,eu detin acela care mi-ati trimis cu setari.....dar e naspa banuesc....am intrat la:configurare-configurare sistem-configurare satelit.....si de aici cred e memorat de catre ei totul pt ca daca schimb pe alt satelit de Ex;Thor eu tot am imagine si daca pun lnb 3sau DISEqC C tot am imagine......nu pot schimba nimic!?daca dau setari din fabrica intradevar ajung intr-un final la parametraj dar nu se memoreaza nimi dau memorare si tot parametri lor raman.....scanarea program prin satelin nu gassc.....sau canale disponibile prin sateli nu gasesc.....credeti ca daca cumpar receptor humax pot cu cartela de bolce viziona si dolce?sau il cumpar degeba?

comfel
19.10.2011, 15:03
hmm....nu este humax,eu detin acela care mi-ati trimis cu setari.....dar e naspa banuesc....am intrat la:configurare-configurare sistem-configurare satelit.....si de aici cred e memorat de catre ei totul pt ca daca schimb pe alt satelit de Ex;Thor eu tot am imagine si daca pun lnb 3sau DISEqC C tot am imagine......nu pot schimba nimic!?daca dau setari din fabrica intradevar ajung intr-un final la parametraj dar nu se memoreaza nimi dau memorare si tot parametri lor raman.....scanarea program prin satelin nu gassc.....sau canale disponibile prin sateli nu gasesc.....credeti ca daca cumpar receptor humax pot cu cartela de bolce viziona si dolce?sau il cumpar degeba?

Pai si ala din link tot Humax este dar cu soft dedicat ..din aceasta cauza nu iti da voie sa prinzi si altceva ...Cartela nu o poti imperechea cu alt Receptor ..sunt niste nenorociti este singurul operator care nu da voie sa prinzi si alti sateliti ...Eu am DIGI iar cu o antena cu (Montura Polara H-H DM 3800 Optibox ) prind Astra .Hotbird ....pana la Thor.... pot prinde toate canalele FTA de pe acesti sateliti .le am memorate in receptor iar cand caut de ex un canal de pe Hotbird se duce automat antena pe acel satelit
O sa ma interesez si incerc sa te ajut ....:cool:

UPDATE ..Se poate resofta dar asta depinde de ce varianta de soft ai in recept dar si aici exista un risc sa nu mai recunoasca Cartela .....

lord
20.10.2011, 13:25
buna.....care LNB -uri sant mai bune cele cu 0.1 dB typ sau 0.3 dB typ

comfel
20.10.2011, 17:26
buna.....care LNB -uri sant mai bune cele cu 0.1 dB typ sau 0.3 dB typ

Intre 01 si 03 practic nu prea este o diferenta sesizabila, dar pentru a receptiona HD iti trebuie totusi un lnb de calitate .......

lord
20.10.2011, 23:40
am cumparta un Lnb hdd din ebay
si are 0.1 dB cel care il aveam avea 0.3 dB si banuesc ca nu am facut o greseala......diferenta la tv nu vad....cel care il aveam nu era hdd si tot receptionam canale hdd.....credeam ca se vede mai spectaculos dar nici o diferenta nici macar la semnal..........

comfel
21.10.2011, 09:10
Eu am spus aici ..

Intre 01 si 03 practic nu prea este o diferenta sesizabila
Cand lucram am facut experienta in laborator cu fel de fel de lnb-uri si practic toate pleaca cu sensibilitatea de la 02-04 db doar in unele cazuri difera putin nivelul amplificarii .Practic daca ei 2 lnb-uri din acelasi lot tot exista o difera intre ele ...
Cand ai timp citeste si Teoria LNB-ului .....http://www.antena-satelit.ro/upload/fck/File/LNB%20Teorie-4.pdf