PDA

Arată versiune īntreagă : Constructie tester IR pentru telecomenzi



comfel
28.01.2012, 17:44
In lipsa semnalelor IR , iesirea receptorului sta la un nivel ridicat , tranzistorul fiind blocat . La aparitia unui semnal IR , iesirea receptorului basculeaza periodic la nivel mic si deschide tranzitorul PNP . LED-ul va lumina iar in buzzer se vor auzi tonuri sacadate . Cu timpul , veti reusi sa recunoasteti usor sunetul diferitelor telecomenzi .
Difuzorul miniatura , dinamic (casca , zeci de ohmi impedanta) poate fi inlocuit cu o membrana piezo .
Nu este necesar intrerupator de alimentare (punctul de lucru trebuie sa fie dotat cu un intrerupator general !) . Montajul este foarte simplu si daca toate componentele sunt verificate , functioneaza din prima .

Led-ul sa fie de 1.5v iar in locul difuzorului am pus un piezo de pe o placa de baza de la un calculator


http://img838.imageshack.us/img838/2170/testerpentrutelecomenzi.gif
http://www.datasheetcatalog.org/datasheets/208/301092_DS.pdf

Sau puteti construi un Tester care este alimentat direct de la retea ,principiul de functionare fiind acelasi ..
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQZjqfnizkGnfASVRuPcS1i6018njwBx fK8GydGZ-v62Lv787N6a6ZmTODX
Aceste scheme au fost preluate de pe Google

Daca vi se pare greu se construit puteti achizitiona unul original mai complex dar si ceva mai scump
http://static.mivarom.ro/catalog/images/testertelec.jpg

djysy2000
23.08.2012, 21:49
inca un mod de a verifica functionarea unei telecomenzi ar fi cu fotocamera unui telefon sau cu un radio in banda AM in frecventa cea mai joasa ( se vor auzi niste sunete care se repeta tip bip-bip-bip )

dan cod
24.08.2012, 08:19
Singurul tester care intr-adevar spune daca functionarea unei telecomenzi este ok sau nu este testerul Qunda.Restul sunt frectii la picior de lemn.Multe telecomenzi emit dar nu emit ce trebuie ori acolo nu ajuta nici schemele postate nici camera telefonului.Nu de mult pe piata erau telecomenzi NP51 care emiteau dar prost.Eu am cumparat un tester qunda ca si cel din poza care este ieftin si si-l permite oricione dar am mai luat si un Qunda HYC38 care a fost de peste 10 ori mai scump ca si cel din poza.

wally_gatter
24.08.2012, 08:53
se poate io schema alui qunda?

dan cod
24.08.2012, 08:59
O sa incerc in limita timpului sa le desfac sa vad daca este posibil

vali 52
25.08.2012, 17:09
Sincer parerea mea achizitionarea unor testere scumpe este un moft al celor care au bani .aproximativ 90% din telecomenzi vin cu defectiuni clasice ...cum ar fi contact baterii (scurgere baterii de proasta calitate ...contact imperf led ..intrarea unor lichide in telecomanda ,,,uzarea pastilelor si inlocuirea lor ..alte defectiuni minore
Telecomenzile ce prezinta defectiuni majore le trimit sa le repare cei cu aparatura scumpa ...cati poti lua ptr repararea unei telecomenzi care costa intre 15-25 ron
Eu personal am lucrat in laborator cu fel de fel de testere care mai de care mai scumpe .dar am si construit div scheme schema prezentat de comfel spre surprinderea mea in 15 min am insailato mai mult timp mi-a luat sa caut piesele ..am fost f surprins sa vad ca functioneaza impecabil .am facut si unele teste cu ea ,, receptioneaza la aprox 10metri .m-a dezamagit JMY-2005 (o porcarie chinezeasca )
acum am luat cu 17 ron un tester IR de buzunar ( IR-900 0810 )..cat ma folosesc de ea este suficient

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSeQvRGQMT4T1nJi8vale0LnUeWNTPyu x4WUjp0aDI6fOtEOgdSWQ

dan cod
25.08.2012, 17:14
Nu pentru a repara telecomenzi e bun testerul ci pentru ca atunci cand repari aparatul care nu functioneaza din telecomanda.Cati si-au batut capul aiurea cand telecomanda emitea dar aiurea.In fine eu sunt omul care cred ca merita investit in scule si aparatura.

vali 52
25.08.2012, 17:17
Ca profesionist iti permiti dar la nivel de amator dupa mine nu

dan cod
25.08.2012, 17:19
Da si asta este o treaba.

tv_center
14.03.2013, 00:49
o alta modalitate de a face un tester pentru telecomenzi ieftn, il am personal contruit, se leaga fie un led care emite de la o telecomanda, fie receptorul din tv inseriat cu un condensator electrolitic de 1-5uf -la intrarea unui amplificator audio si se aude in difuzoate cand telecomanda functioneaza, am acest dispozitiv construit de 5 ani si ptr uz casnic de o nevoie e indicat

comfel
15.03.2013, 09:24
o alta modalitate de a face un tester pentru telecomenzi ieftn, il am personal contruit, se leaga fie un led care emite de la o telecomanda, fie receptorul din tv inseriat cu un condensator electrolitic de 1-5uf -la intrarea unui amplificator audio si se aude in difuzoate cand telecomanda functioneaza, am acest dispozitiv construit de 5 ani si ptr uz casnic de o nevoie e indicat


Fa o schema si posteazo aici sa o vada si altii...

dan cod
15.03.2013, 09:30
Nu ajuta la nimic.Un tester qunda din cel mic e vreo 20 de lei.Cine nu are atatia bani si vrea sa probeze telecomenzi mai bine schimba meseria.Poate suna dur dar asta este parerea mea.Adica unii investim bani la greu si altii nici 20 de lei.da-o incolo de treaba.

comfel
15.03.2013, 09:31
Corect ...

dan cod
15.03.2013, 09:35
Am si eu cateodata dreptate nu?:p

chirilanelu
15.03.2013, 19:13
Ce spune dan cod este perfect adevarat ,in depanare daca nu ai cam toate sculele ,mai bine te lasi de meserie ,in ce priveste discutia referitoare la ce fel de tester ar fi mai indicat ,in verificare telecomenzi, iarasi trebuie sa fiu de acord cu ce spune dan cod cel mai indicat este testerul qunda,, celelante metode de verificare ,camera foto telefon etc,etc...nu sunt destul de sigure,eu pina am luat tester qunda verificam cu camera de la telefon si am patit ca a venit clientul cu telecomanda inapoi,si ce credeti l-am pus de a adus si tv-ul ,si ial la verificat degeaba si cind l-am probat cu o alta telecomanda identica ,tv-ul mergea perfect, deci telecomanda verificata de mine cu camera telefonului era defecta chiar daca ea licurea si de atunci m -am lecuit si mi-am luat tester deci concluzia ...in electronica trebuie sa avem cam toate sculele chiar daca este un banal tester ,si acest lucru este valabil si pentru electronistii amatori,daca vor sa aiba rezultate bune trebuie sa cheltuiasca ceva bani pe scule ,pasiunia costa ....