PDA

Arată versiune īntreagă : Probleme cu monitor laptop



kurtmichael
26.06.2011, 18:04
29Am un laptop ASUS G71GX (Republic of Gamers), si am inceput sa am probleme cu monitorul. In pozitie normala, adica la un unghi de 90 grade nu imi afiseaza imaginea ci doar un ecran alb. Daca il deschid la un unghi de peste 100 grade functioneaza perfect, la fel daca il inchid la un unghi de 50 de grade imi afiseaza imaginea normala, luminozitate si claritatea normala, insa nu mai functioneaza cu nici-un pret in pozitie normala. Am adaugat un monitor extern si totul functioneaza perfect, laptopul functioneaza la parametri normali. Este posibil ca "magistrala" de date dintre monitorul laptopului si laptop sa fie cauza problemelelor? Se poate inlocui? Este nevoie sa schimb monitorul? Va multumesc!

Stefan
27.06.2011, 00:53
da se poate inlocui numai banda care face legatura intre ele sau daca nu se paote inlocui display

kurtmichael
27.06.2011, 08:50
Credeti ca as putea face eu lucrul asta acasa? Pana in momentul asta nu am desfacut un laptop, in schimb am o vasta experienta hardware cu PC-urile. Ce ma sfatuiti, sa imi incerc norocul? sau sa merg la un service?

admin
27.06.2011, 23:20
de preferat sa mergi la un service, dar poti sa incerci , vezi exact ce model este adica daca se paote schimba doar banda, daca nu cauti tipul de dispaly si il inlocuiesti cu totul tre sa te ajunga in jur de 100...150 euro displayul ci totul sau mai ai o variana mi-l trimiti mie si incerc sa te rezolv