PDA

Arată versiune întreagă : Laptop Toshiba Satellite L300 defect



nicusor
06.07.2012, 12:18
Sunt posesorul unui laptop Toshiba Satellite L300 1F8 System Unit.Imi scrie ca nu mai functioneaza hard discku, nu intra in windows(ramane blocat pe imaginea dinaintea intrari in windows),nu ma lasa sa reinstalez windowsul(de citit imi citeste DVD cu windowsul ma lasa sa parcurg cativa pasi,cele cu "next" cu setatu orei si regiuni, iar cand dau ultimul next pentru a incepe instalatia windowsului ramane blocata imaginea si nu mai face nimic,am incercat si windowsuri diferite "windows 7" si "vista" pe ambele le-am folosit si in trecut cu succes),pe langa toate acestea, m-am uitat si in BIOS si nu imi mai arata hard discku acolo.... persoanele pe care le-am mai intrebat au spus ca am hard disckul stricat si din aceasta cauza nu functioneaza.Nu mai am laptopul in termenul de garantie.... Va rog daca ma puteti ajuta.

vali 52
06.07.2012, 19:55
Da jos hdd-ul iar daca ai un adaptor de aici il poti verifica http://www.google.ro/search?hl=ro&q=konig%20usb2.0%20to%20ide%20sata%20adapter&psj=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1280&bih=905&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=MBf3T43dHc2UsgbWmbGIBQ pe alt calculator ,daca nu cauta pe cineva sa il verifice dar dupa cele spuse de tine este 100% defect

Gaby72M
29.08.2012, 12:47
Nu știu dac ai reușit ceva, sau e pre târziu, eu îți recomand sa îți faci un stick USB sau un CD cu Hiren Boot CD și ii dai sa booteze, intrând în Bios la secțiunea BOOT, și pui sa boot-eze de pe CD sau USB, după care intri în meniul principal, o sa îți apară afișat pe ecran 3 MENU, intri în primul, apoi intri în funcția DOS PROGRAMS. In momentul în care ai intrat în MENU,o sa îți afișeze, un desfășurător, pe numere și categorii de funcții și aplicații, intri la Punctul 8.( CUSTOM MENU). Apoi intri la punctul 5. HDD Regenerator (HBCD\HDDReg.uha), lași sa își facă primi pari, la al 3-ilea pas o sa îți ceara ca sa ii alegi limba pentru tastiera, alegi limba dacă tastiera e într-o anumita limba, dacă ai engleza lasă asa ca își ia singur, după aia o sa se deschidă, Meniul pentru repararea HDD-ului, pe sa iti arare o serie de cifre de la 1 la 5 tu trebuie sa ii dai pentru scanare BAD Sector si reparare, mi se pare ca trebuie sa dai clu pe cifra 1 si apoi clic pe ENTER. Cam asta e tot, sper sa îți fie de folos, apropo, o sa dureze ceva timp scanarea, si la final o sa îți arate ce sectoare au BAD, cele care nu le pote repara sunt cu culoare rosie, cele care se pote reparar sunt afișate cu culoare alba, daca ai multe sectoare cu BAD pe partitia cu SYSTEM-ul de operare, sa stii ca nu pre ai ce sa îi faci, doar sa îți recuperezi ceia ce ai prin el inportant,si recuperearea se poate face tot cu acel CD sau Stick USB, in care ai un XP, care booteze de pe acel CD sau USB