PDA

Arată versiune īntreagă : Probleme Hyundai HSS-5160NA FLUCTUATII



Luciano
05.11.2012, 18:24
Buna ziua,

Detin un decodor Hyundai HSS-5160 NA si de ceva vreme nu mai reușesc sa vad in integralitate programele digi tv.
Ca sa explic mai pe larg, aceste programe au fost scanare mai demult si cu timpul nu mai reușesc sa le vizionez, sau la unele am sunet si fără imagine... Am sunat la București la RDS si după ce am făcut tot check-ul de rigoare (rescanare, verificări la nivel de semnal si calitate), diagnosticul a fost : " FLUCTUATII la nivel de receptie de semnal " ... Bineinteles ca după diagnosticare, cei de la RDS mi-au oferit draguti posibilitatea sa le trimit aparatul in service.
As fi de acord dar sunt in afara țării. Poate voi ați trecut prin așa ceva si mă puteți ajuta sa īl repar.
Va multumesc !!!
As mai adauga faptul ca diagnosticarea au facuto pe baza unei scanari din care a rezultat TV:0 si RADIO:0

Īncă odată mersi

comfel
08.11.2012, 10:09
Am inteles despre ce este vorba ,,dar spune-mi ai softul cel vechi sau cel nou .....???

Ca sa explic mai pe larg, aceste programe au fost scanare mai demult si cu timpul nu mai reușesc sa le vizionez, sau la unele am sunet si fără imagine. daca ai softul nou este normal sa nu mai vezi unele canale deoarece au disparut de pe platforma DIGI
Ai dat o revenire la setarile din fabrica iar apoi sa rescanezi canalele ...???

Luciano
08.11.2012, 19:42
Pai soft-ul este cel nou. Dar a fost de la īnceput (1.03), cat despre scanare, cred ca am facuto de vreo 10 ori.:))
Dacă mai ai nevoie de informații,nu ezita! As vrea sa īl fac sa decoleze din nou. Mersi

marviorel
08.11.2012, 21:20
incearca receptorul la alta antena .sar putea sa prinzi ceva armonici de pe thor .este posibil ca semnal ..calitate sa fie ok dar sa nu fii pe transporder ..

Luciano
09.11.2012, 01:10
Salut / malvionel / ....
Am īncercat ceea ce mi-ai propus si rezultatul este același....Am dat de aceasta data si o scanare independenta a celor 3 sateliti ( Intelsat,Thor3 si Hotbird), si am găsit aprope 350 de canale din care tot aceleași vechi merg.
Ideea ar fi ca eu sa scanez numai programele Digi si nu īntreaga rețea.
Multumesc oricum pentru timpul acordat..... Si dacă mai are cineva idei... Sunt binevenite!
O seara buna

comfel
09.11.2012, 11:34
Nu te mai chinui sa prinzi alti sateliti deoarece daca ai noua versiune soft receptorul tau este blocat doar pe DIGI ,,nu ai cum sa mai prinzi nimic chiar si programele fta ce pe digi ,de fapt au si disparut de pe platforma citeste aici despre noua versiune http://www.forumulelectronistilor.ro/showthread.php?25044-Noua-Versiune-Software-Digi
Uite si platforma DIGI ... http://www.lyngsat.com/packages/digi.html
Daca doresti sa scanezi doar Digi fixeaza receptorul pe Intelsat 10-02 si dai scanare aceasta o poti face si manual dar dureaza mai mult

Luciano
10.11.2012, 01:02
Multam fain dar cred ca e praf treaba.... Ma indoiesc ca o sa mearga.... Ideea este ca nu este softul cel nou deoarece ultimate actualizare a fost facuta in 2007.

comfel
10.11.2012, 11:15
Intra la Setarea Sistemului -Info Sistem si daca ai Versiune Hardware HW 1.00 ,iar la Versiune Software SW2.16 nu prea cred ca la 5160 sa fi scapat fara actualizare soft .dar daca totusi ai vechiul soft ia posteaza-l sa vad care este,,, deabia dupa ai iti pot da relatii

Luciano
13.11.2012, 21:10
Seara buna Comfel si mii de scuze pentru īntārziere,dar aparatul l-am dat nasului meu (de fapt e al lui)... A verificat si m- a sunat. Software = 1.03 sub Hardware = 1.00
Așa cum spuseșem si eu dealtfel.