PDA

Arată versiune īntreagă : tv Samsung (CRT)Imaginea este in valuri



fanecolonie
23.03.2013, 12:50
Un tv samsung fabricat cam prin 1995.Imaginea este in valuri ca si cum as vedea in apa cu valuri la distante egale cam de 2 cm.Nu este zimtata pe margine.nu este de la filtraje deoarece am schimbat toti condensatorii si de pe 115v,400v.12v.Mi s-a parut un zgomot in bobina de deflexie si am schimbat-0 si degeaba.precizez ca sub aceste valuri imaginea este normala scrisul este normal,valurile nu se misca stau in aceeasi pozitie. Informativ apare ca un bruiaj ca atunci cand suna telefonu lainga tv.Nu exista nicio descarcare de inalta.
Cu multumiri anticipate.Acest defect nu l-am intalnit niciodata ca nu-l pot repara

ion mechenici
23.03.2013, 13:22
Poti atasa o poza cu imaginea?

marviorel
23.03.2013, 13:41
Posteaza toate datele de pe eticheta din spatele tv-ului si eventual cod sasiu ......posibil filtraj in cadre

dan cod
23.03.2013, 16:55
Filtraj mare pe 300V,filtraje secundare sursa.Nu are nici o legatura cu deflexia.

comfel
24.03.2013, 11:17
Ce ai cautat la deflexie ...acum cum o mai reglezi ....??

ion mechenici
25.03.2013, 10:10
Asa cum ti au spus moderatorii Dan cod si Comfel, nu ai ce cauta in deflexie s au in alte etaje care nu pot genera acest defect.Pt.o m ai buna intelegere a ta, gindeste urmatorul aspect: Semnalul videocomplex purtator de imagine si sunet,prelucrat de etajele TV-ului,(cara) dupa el o c omponenta alternativa, pina in etajul final video si si apoi il da in Tubul cinescop.Pt.asta tI am ceru t sa pui o poza,sa vedem si noi simtoma.Eu a si suspecta urmatoarele:Pe imagine ar putea fi vizibele impulsurile de intoarcere din cadre.(asa cum a spus <marviorel>)iar asta ar putea fi datorata si uzurii TKatodic. 2-Filtraje cadre,filtraje sursa. 3-Verifica fisa anodica de la trafo linii pina la Tk,curata zona limitata la ventuza. 3-Paraziti din reteaua de alim 220v. 4- cauze externe (emitatoare in zona).

dan cod
25.03.2013, 10:21
Bine ar fi daca ar spune si ce tip exact de samsung este cu ce e facuta sursa.

fanecolonie
26.03.2013, 22:16
Mii de scuze ca nu am raspuns dar nu am fost in oras.Revin cu detalii al tv-ului.Samsung CK 5061A.nu este cursa inversa.O sa batasez o poza la sfarsit de saptamana cand ajung acasa.Salutari

ion mechenici
26.03.2013, 22:34
Te asteptam Domnule fanecolonie,dar nu uita ; Cod sasiu,poza cu imaginea tvului.

fanecolonie
29.03.2013, 22:44
Am reusit sa fac o poza.Sper sa fie concludenta si sper sa gasesc rezolvarea 815 816

vali 52
30.03.2013, 12:38
In lipsa semnalului tot asa apare valuri ...Incearca cu semnal extern de ex cu un DVD

dan cod
30.03.2013, 13:26
Tot ceva cond e defect acolo poate recuoerata din linii de 12V sau ceva in FI.

ion mechenici
31.03.2013, 12:45
Defectul se numeste(IMAGINE CU EFECT DE PERDEA) si e mult m ai conplicat decit i ti inchipui,find ca poate sa vina de oriunde.Numai prin tatonare se poate rezolva.S au poate sa vada si colegii de pe forum sa si spuna parerea,dar pentru asta da seria sasiului.Intrebarea este.I ti face treaba asta si pe AV si cu semnal prin selector?

ste51
04.04.2013, 12:38
schimba condu de 10/250v de pe modulul final video, in capul tubului sau poate se afla pe linga trafo linii

dan cod
04.04.2013, 12:40
Cand este condul ala defect atunci cu totul altfel arata imaginea.

ion mechenici
08.04.2013, 21:43
In cazul unui Tv-Erres am eliminat acest defect marind valoarea rezistentei ohmice incercuite.La alte tipuri de tv-uri aceasta este chiar de ordinul sutelori de omega.831

dan cod
09.04.2013, 05:27
Rezistenta de alimentare traf driver are valoarea in functie de tensiunea de alimentare a etajului driver.Nu e bine sa se modifice valoarea ei.La samsungul asta ar mai pytea fi o treaba daca cumva e sasiul ala cu sursa cu SMR sa fi schimbat sursa si sa nu aibe facute ambele mase in secundar sursa.

ion mechenici
09.04.2013, 12:49
Sunt perfect de acord cu Dumneavoastra,cu toti, ca trebuie luat in consideratie orce detaliu,dar daca am dreptul sa mi spun si eu parerea me a, cred ca 90% (cauza s au efectul) ca practic nu e un defect major de nefunctionare a Tv-ului,< vine din fata etajului final video>,deoarece este prelucrat o data cu imaginea.

dan cod
09.04.2013, 13:00
Oricine isi poate spune parerea doar traim intr-o tara libera cel putin asa cred eu.Doar din mai multe pareri se nasc lucrile bune.Eu sincer ma bucur sa pot colabora cu absolut oricine este interesat.

fanecolonie
09.06.2014, 17:00
Am rezolvat problema prin scimbarea sursei se semnal.Concret,receptorul DIGI s-a defectat si i-a dat altul persoanei iar dupa montarea lui m-a sunat ca televizorul merge impecabil.Recunosc ca a fost o experienta pentru mine si este bine de stiut deoarece de atunci am mai avut si alte defectiuni datorate receptorului de satelit.Cand mergi la om acasa si nu ai alta sursa de semnal este mai complicat dar este bine de stiut.Multumesc celor care mi-au dat solutii ca nu se stie in alte cazuri.

dan cod
09.06.2014, 18:46
Pai nu exista ca depanator sa nu ai un generator de mira care sa aiba si AV si RF.Eu am 3 bucati.

ion mechenici
10.06.2014, 14:23
Fiind ca venii vorba de generator de mira:-am unul facut,de mine de cind eram elev,prin 1972, din nrevista Tehnium, are un CDB 400 E (operator cvadruplu SI-NU cu doua intrari) si un BF 200, face "Tabla de sah".E cit un pachet de tigari,la priza si baterii.Are o stabilitate excelenta,e usor de purtat,functioneaza si acum.//-Daca ai scule treaba e 50% facuta.--Asa cum pe buna dreptate o spune si Dl-Dan cod.

ion mechenici
10.06.2014, 14:57
Asa cum ti au spus moderatorii Dan cod si Comfel, nu ai ce cauta in deflexie s au in alte etaje care nu pot genera acest defect.Pt.o m ai buna intelegere a ta, gindeste urmatorul aspect: Semnalul videocomplex purtator de imagine si sunet,prelucrat de etajele TVukui,(cara) dupa el o c omponenta alternativa, pina in etajul final video si si apoi il da in Tubul cinescop.Pt.asta tI am ceru t sa pui o poza,sa vedem si noi simtoma.Eu a si suspecta urmatoarele:Pe imagine ar putea fi vizibele impulsurile de intoarcere din cadre.(asa cum a spus <marviorel>)iar asta ar putea fi datorata si uzurii TKatodic. 2-Filtraje cadre,filtraje sursa. 3-Verifica fisa anodica de la trafo linii pina la Tk,curata zona limitata la ventuza. 3-Paraziti din reteaua de alim 220v. 4- cauze externe (emitatoare in zona).----In cazul de fata componenta alternativa "carata",de semnalul videocomplex,venea din aparatul DIGI/DEFECT ce injecta in semnalul Tv,o comp.alternativa.-Asa cum e descris in post.din 25.03.2013.ora-11,10.-Bine ca l-ai rezolvat.-Sa ne auzim cu bine.