PDA

Arată versiune īntreagă : PSU Samsung HT-THX22



padureanu
24.03.2013, 09:14
Salut, sunt nou pe forum din cauza unei probleme pe care as vrea sa o rezolv, deci.... sa incep..
Am un home cinema samsung ht-thx22 cu placa de alimentare bulita, l-am dus la reparat si cand m-am dus sa il ridic placa era mai busita decat ca atunci cand am dus-o, la samsung costa 350 ron decat placa si nu e nici o aafacere pe ca dvd-ul cu totul pe okazii costa 300ron: deci as vrea daca se poate sa o fac eu sau sa gasesc o alternativa.. de ex. as vrea sa o allimentez cu o sursa de pc pt ca tensiunile sunt cam aceleasi dar nu inteleg
exact traducerile de pe la tensiuni, ex.: P_SENSE , VFD(+) , -VP... ETC
O sa pun niste poze ca se vedeti mai detaliat si sa imi ziceti si daca merge sa alimentez dvd-ul cu o sursa pc.
Astept niste raspunsuri poate reusesc sa il repar

comfel
24.03.2013, 11:14
Ai nimerit la niste carpaci .nu nu merge sa inlocuiesti cu alta placa deoarece este placa dedicata .mai fa o poza si cu partea din spate la alimentare
Este o situatie mai complicata la tine posteaza si codul placii de alimentare ....cum se manifesta defectiunea initiala de ai tras concluzia ca este alimentarea

chirilanelu
24.03.2013, 11:17
Trebuie reparata sursa actuala ,modificare cu sursa de la pc in nici un caz,

padureanu
24.03.2013, 12:32
ORTP-760(SM-2)-Q20 este codul ei, concluzia am tras-o de la faptu canu mai primeste curentu dvd-ul, am
schimbat cablul, am schimbat si siguranta care este langa cei 2 pini de curent, se vede si in poza.. aia maronie, si nimik, am scos-o si am pus o litza... s-a ars, deci asta imi spune ca e un scurt ceva, ceva se intampla
acolo...

chirilanelu
24.03.2013, 12:45
daca sare siguranta nu e un defect atit de complicat cuta un electronist bun {nu cirpaci} si rezolva defectul ......




]

padureanu
24.03.2013, 13:59
pai da carpaciu ala nush cum a facut ca sunt mai multe busite si schimbate pacolo: puntea redresoare, a pus una de monitor
mare, s-a ars pe spate un circuit... o sa las 2 poze cu spatele placii si cu puntea redresoare

chirilanelu
24.03.2013, 15:14
Problema e daca puntea redresoare a montato corect , oricum in acea zona este un scurt si trebuie descoperit ,cum am spus nu este o problema foarte grava un meserias rezolva defectul fara nici o problema ,acolo trebuie facute citeva verificari cu un multimetru si vazut unde este scurtul; intreruperea traseului de pe cablaj arata ca in acea zona este scurtul si nu se intimpla acest lucru daca nu modifica valoarea sigurantei, cred ca a facut un strap peste siguranta vazind ca tot se arde ;sfat dus la un electronist care se ocupa cu asa ceva si rezolva sursa.......

padureanu
24.03.2013, 18:23
bun... am inteles, dar.... vreo recomandare ceva? vreo cunostiinta... ?

chirilanelu
24.03.2013, 19:44
in zona unde locuesti trebuie sa fie un servis autorizat care se ocupa cu reparatii electronice

padureanu
25.03.2013, 07:14
am gasit unul bun in buc si o sa il duc la el sa vedem ce ii face si o sa revin cu un post: mersi de ajutor

padureanu
25.03.2013, 07:16
am gasit unul bun in buc si o sa il duc sa vad ce ii face, a zis ca avand in vedere ca a fost "ciobanit" face 70 lei cu tot cu piese.. e mult sau e bine?:-??

vali 52
25.03.2013, 13:06
Daca este meserias nu este mult .numai sa il repare ...