PDA

Arată versiune īntreagă : ajutor legare difuzoare fara filtre



stegaru
19.05.2013, 23:19
Salutare tuturor,sunt nou printre voi, am citit destul de des recomandari ale voastre in diferite situatii si chiar m-au ajutat. Am insa acum o mare nevoie de ajutorul vostru.
Am incercat sa fac un upgrade la difuzoarele auto si am inlocuit difuzoarele stoc cu unele focal polyglass si am mai adaugat eu ca si middrange un satelit de la un sistem de camera lg. middrange-ul are 20w 4ohmi. in fine. pe partea dreapta am legat difuzorul focal cu middrange-ul lg si cu tweeterul printr-un filtru (cred ca e filtru) ptr ca avea doua condensatoare pe circuit. cred eu ca e bine leegat ca in diful de medii nu se aude bass. Problema este insa la usa din stanga: aceleeasi difuzoare middbass middrange si tweeter-ul le-am legat in paralel toate, se auzea la inceput binisor dar dupa 5 minute de volum ridicat am observat ca nu se mai aude deloc difuzorul de middbass focal. se aude doar cel de medii? ce s-a intamplat oare? s-a ars ceva? ce impedanta am scos din cele 3 dif? Stiu ca casetofonul este in 4 ohmi si mi-e frica sa nu se fi intamplat ceva. la usa din dreapta unde este legat cu acel "filtru" vad ca nu sunt probleme dar mi-e teama? va rog spuneti=mi ce sa fac cum trebuie legate? sper ca nu v-am ametit cu postul meu lung dar am incercat sa fiu cat mai explicit.

dan cod
20.05.2013, 08:11
Ce impedanta au cele 3 difuri?.Cred ca ai fost mult sub 4 ohmi cu toate 3 in paralel.

ion mechenici
20.05.2013, 14:13
Ai scos o impedanta pe cele 3 difuri de 1,3 ohmi /circuit,legindule in paralel (cu 4 ohmi pe dif.).Asa cum a sesizat si Dl.Dan cod. ; NU e in ordine. Daca FINALUL audio a scapat teafar,sfatul meu este sa nu te abati prea mult de la datele tehnice ale sistemului audio.Trebuie sa respecti,valoarea in OHMI standardizata a impedantei de iesire si de asemene, puterea de iesire in Wati. (Oricite difuri ai pune NU trebuie diminuata valoarea de 4 (omega)pe casetofon.Altfel busesti finalul.Ciau/Bau.