PDA

Arată versiune īntreagă : Cum se verifica un tranzistor Mosfet



marviorel
16.06.2013, 15:52
Am un tranzistor IRF-4905 si nu stiu daca este bun.. cum iil pot verifica ...
Multumesc ...

chirilanelu
16.06.2013, 18:51
Se pune ohmetrul pe scala de 10 20 kohmi se prinde cu testerul+ drena [tabla cu gaura de la capsula ] si cu testerul - sursa lui ,grila ramanand in aer se umezeste doua degete si se face scurt intre grila si drena in acest caz mosfetul intra in conductie ,apoi scurt cu degetele intre grila si sursa in acest caz mosfetul iese din conductie ,acasta este o metoda rapida dar necesita ceva experenta ,aceasta este una dintre metode mai sunt si altele............

ion mechenici
16.06.2013, 20:24
M-ai e una m-ai uzuala dar din motive de igiena baietii, le e jena s-o spuna:-Prinzi cu mina stinga ansa de +a testerului si (drena),iar cu mina dreapta ansa de - a testerului si (sursa),pe grila atingi cu limba si urmaresti aparatul multitester.Pentru verificare inversa schimbi polaritatea anselor.{Atentie,atentie,mare, testul acesta este valabil numai in cazul MOSFET-urilor si tranzistorilor cu efect de cimp).Este contraindicat in alte aplicatii si teste "biologice neigienice".

comfel
17.06.2013, 09:12
Uitati aici o schema ..aveti atat pentru mosfet canal N.cat si pentru canal P

dan cod
17.06.2013, 09:20
Eu am DCA55 de la Atlas si Supermultitester care lamureste treaba asta repede.

comfel
17.06.2013, 09:41
Probabil il ai pe acesta http://www.peakelec.co.uk/acatalog/jz_dca55.html . cei care repara din pasti in an probabil nu isi permit sa cumpere unul ,schema de mai sus este orientativa si iti dai cat de cat seama daca un mos intra in coductivitate .de obicei daca nu este in scurt situatia este mai simpla ....

dan cod
17.06.2013, 09:53
Exact ala este.Acum a aparaut DCA75 care stie mult mai multe.Poate ca ma voi face si cu unul din ala.Desi Supermultitesterul si-l poate construi oricine eexista documentatie pe net despre el.

marviorel
18.06.2013, 18:08
Va multumesc .am rezolvat problema ....