PDA

Arată versiune īntreagă : Schimbare integrat



ovidiux
07.08.2013, 21:54
Salutare!
sunt nou pe forum
si in domeniul electronicii.. si era de asteptat sa dau de un obstacol la un moment dat Am ajuns aici sa cer ajutorul vostru.
Am un amplificator Silvercrest 5.1, la care nu-mi mai functioneaza 3 canale. Inauntru sunt 2 amplificatoare identice philips TDA8947J dintre care unul pare ca e defect. Am cumparat piesa (nxp philips), am inlocuit-o dupa ce am verificat ca tensiunile de alimentare de pe placa (25V) corespund cu cerintele de pe foaia tehnica a piesei (26-28V). In mai putin de o secunda a inceput sa sfaraie. Am zis ok, poate e defecta piesa. Am scos integratul si am bagat in locul lui pe celalalt de pe placa si care stiam ca functioneaza. Totul bine, audio normal pe canalele corespunzatoare integratului. Cred ca in felul asta am exclus orice alta problema de pe placa.. sau gresesc? Am comandat apoi din alta parte amplificatorul, 2 bucati ca sa micsorez sansele de ghinion L-am plantat in locul celui care a functionat.. a inceput la fel sa sfaraie, sa vomite. : Nu am tinut cuplata tensiunea mai mult de 2 secunde, de frica sa nu ard altceva pe placa.
Acum intrebarea e.. pot sa fiu sigur ca acele integrate sunt defecte din fabrica? Cum pot verifica dinainte daca o sa pocneasca sau nu cand bag curent in ele?
Fiecare integrat are cate 2 alimentari, iar continuitatea intre pinii Vcc si Ground, e foarte diferita la toti amplificatorii, si diferita intre cele 2 alimentari. (de ex la ultimul integrat pe care nu l-am "testat", la prima alimentare am 12ohm, iar la a doua am 37k. La cel in functiune am la ambele intre 24k si 57k, in functie de cum pun sondele )
Ce altceva ar mai trebui sa verific pe placa, in afara de tensiunea de alimentare in cazul asta? Desi daca leg numai pinii de alimentare, tot la fel se intampla.

Sper ca nu v-am plictisit cu detaliile!
Va multumesc!

chirilanelu
07.08.2013, 22:38
Daca cu acel integrat canalul respectiv functiona corect ,iar cind le plantezi pe cele cumparate se ard ,ori integratele nu sunt compatibile cu originalele ,ori sunt cu defect ......

comfel
22.04.2014, 21:05
Ce ai rezolvat .....???

ion mechenici
23.04.2014, 22:02
Cred ca a-ti scapat un amanunt din descrierea Domnului ovidiux,spune ca amplificatorul nu-i functioneaza pe 3 canale i-ar in interior are 2 (doua) finale audio??? 1)-{nxp philips} nu inseamna nimic,daca integretul nu este aceiasi serie,aceiasi functie cu TDA 8947 J si locul eligibil pe placa.Atita timp cit nu-i permite alimentarea in gol, cu 25/28 de volti.Nu i-au in consideratie alte defecte,atita timp cit prin schimbare cu celalalt integrat original functioneaza canalul.Chiar amindoua CI-urile noi sunt stifturi?S-au nu indeplinesc functia dorita?

chirilanelu
24.04.2014, 00:40
Daca din spusele domnului ovidius reiese ca dupa schimbarea finalului audio de la celalant amplificator bun ,la cel care ia ars finalii cumparati si dupa aceasta schimbare amplificatorul merge bine ,asta din spusele lui ce sa mai crezi, posibil sa fie stifturi ...

dan cod
24.04.2014, 05:54
Foarte posibil sa fie asa

comfel
24.04.2014, 10:27
Scuze dar nu m-am uitat la data primei postari 07/08/2013, 21:54 posibil sa fi rezolvat problema daca nu a mai revenit ...