PDA

Arată versiune īntreagă : Se pot reconditiona bateriile de Laptop?



ion mechenici
27.02.2014, 19:17
1041104210431044M-ai este un subiect despre bateriile de acumulatori din Laptop, dar nu la modul la care expun eu subiectul acesta.-Am doua baterii de la doua (Laptopuri functionale) la care bateriile nu vor sa m-ai faca servici.Unul este un samsung de 2,5ani luat nou,i-ar al doilea un Acer din 2003.Bateria de acumulator are 3 tensiuni;a)-una de 3v,b)-una de 6v,c)-una de 12v.pe conector ese ce-a de 3v.Ce-a de 6v i-ar ce-a de 12v nu ese.La ambele baterii,aceasi treaba.Masurat pe terminalul de 12v direct pe bateriea de acumulatori am=12,26v dar nu si dupa placa cu (regulator) ce-l contine in baterie.-Intrebarea este;-Tens.de 12v nu ese datorita conditiei stabilizatorului comparativ de pe placa de baza din Laptop? S-au datorita modulului din interiorul Bateriei?Ca acumulatorii din amindoua bateriile sunt buni,merg in sarcina direct de pe bornele lor cu o sarcina de 85W,timp de 45/60 minute,cu unbec cu halogen de far de masina./Am sa atasez si niste poze cu bateriile dar si desfacute.Poate dintre colegi s-or fi lovit de asemenea "grea problema".

ion mechenici
12.07.2015, 14:01
Dupa multe tatonari si masuratori <DA>. / 1) Daca regulatorul de incarcare din interiorul bateriei de acumulatori (placa electronica de la borne) este BUN,acumulatorii defecti se pot inlocuii. 2) Daca regulatorul de incarcare din interiorul bateriei de acumulatori este DEFECT, se inlocuie acesta i-ar bateriile m-ai pot functiona destul de mult, daca ciclurile de incarcare/descarcare sunt mentinute regulat si nu lasata bateria sa-i scada tensiunile pe elementii (acumulatorului) sub tensiunea minim nominala a fiecaruia. 3) S-au bateriile de acumulatori ma-i pot "cadea" prin NEFUNCTIONAREA modulului "stabilizator de incarcare" din Laptop,asta insemnind; -Prezentarea de urgenta cu el la un service electronic,pt.remedierea defectului de incarcare.

gabi 40
05.07.2016, 11:43
Am reconditionat si eu o baterie de laptop Toshiba .din 2 identice am reusit sa fac una buna ( asa zic eu .dar sa vad cum se comporta )