PDA

Arată versiune întreagă : Cum se dau țepele cu vânzări mașini



comfel
29.08.2014, 13:44
Cum se dau țepele cu vânzări mașini și taxa auto pe autovit (http://www.arhiblog.ro/tepele-autovit/)

Se dă un anunț pe autovit. Pare în regulă, nu? Mașină de familie, bine întreținută, taxa plătită, preț 10.250 euri.

Ei bine, nu.

Anunțul e vechi. Prietenul meu l-a tot sunat pe proprietar, cerându-i adeverința de la ANAF, cea în care se spune că nu a recuperat taxa. Sigur, am plătit taxa, nu o am, dar o scot, o scot azi, o scot mâine, până când, la insistențele ăstuia, care chiar voia mașina, i s-a răspuns că s-a vândut, fiind scoasă de pe site.

Doar că, a 2 a zi, a apărut din nou, puțintel mai scumpă. Același tip, aceleași poze, același număr de telefon, aceeași mașină de familie, bine întreținută. Cu 3.000 mai scumpă, pentru că a văzut că există cerere.

Mai exact, tipul nu are taxa plătită. Te aburește, ba chiar eventual îți arată o chitanță de la ANAF, că a plătit-o, dar nu și cea care atestă că nu ai recuperat-o. Iar după ce ai dat banii, adio și un praz verde, e treaba ta să te asiguri de condiții.

Rețineți, când cumpărați o mașină second, nu cereți dovada plății de la ANAF, ci dovada că NU A RECUPERAT TAXA. E chestia care face diferența de câteva mii de euro, câteodată.