PDA

Arată versiune īntreagă : Senzor de temperatura si umiditate exterior



mutulea_mirel
28.09.2014, 17:36
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca repara cineva senzor de exterior (temperatura si umiditate) de la o statie meteo cu ceas.
Senzorul nu se alimenteaza. ............o zi buna!

ion mechenici
28.09.2014, 19:20
Asemenea senzori "sonde" de {umiditate si tenperatura},sunt capsulati, impotriva umiditatii si tenperaturilor extreme de +si -grade celsius.Sunt de fapt sonde reglate pe standuri de proba in laboratoare speciale. nu se repara,nu se umbla in ele, asta insemnind decalibrarea lor.Se schinba.

mutulea_mirel
28.09.2014, 21:11
Poate m-am exprimat gresit, este o cutiuta de plastic in care este un circuit pe care se afla senzorii, alimentat de 2 baterii AAA 1,5 V iar acesta nu se alimenteaza.
Pe mijloc are un led care ar trebui sa se aprinda la alimentare insa nu se intampla.
Multumesc totusi pentru raspuns!1226

dan cod
29.09.2014, 07:09
Eu as vrea sa văd poze cu el desfacut.Cred ca se poate repara.

comfel
29.09.2014, 08:37
Pe mijloc are un led care ar trebui sa se aprinda la alimentare insa nu se intampla.ledul se aprinde o data la 30 secunde atunci trimite semnal catre statia mama .cu toate informatiile ..posibil sa nu se mai imperecheze cu statia .vezi ca la ambele posibil sa ai un buton set trebuie apasat simultan ..
fa niste poze cu fata la ambele ...

mutulea_mirel
29.09.2014, 11:01
Salut, se alimenteaza cu 2 baterii AAA 1.5V , insa nu primeste tensiune, ledul ar trebui sa clipeasca ; am apasat si reset dar nu are curent12281227



Salut, are reset numai pe circuitul cu senzorii de exterior, ledul insa nu clipeste deloc , nu primeste tensiune .......o zi buna!

ion mechenici
29.09.2014, 18:37
Acesta este modul de comanda electronic, ce se monteaza in (interior,NU se pune afara in ploaie in intenperii),datorita neprecizarii dumneavoastra,,eu m-am rerferit la senzorii propriuzisi termistorii,(sondele),de exterior,care sunt special construiti capsulati sa lucreze in conditii extreme de tenperatura si umiditate, la exterior.Exemplu ce-i pt."degivrari"iarna. -- In cazul de fata Senzorul propriuzis este ce-l negru de linga fotorezistenatā , plasate in afara PCD-ului . se vad in una din poze .

mutulea_mirel
29.09.2014, 20:01
Senzorul de interior este deja atasat printr-o mufa la ceas(si acesta este detasabil), dar cel din fotografie se monteaza afara , intradevar, este senzorul de temperatura si umiditate dar de exterior.

comfel
29.09.2014, 21:00
Curata bine contactele unde vin bateriile ,posibil ruginit sau oxidate ..verifica cu un multimetru tesiunea care alimenteaza placa...trebuie sa ai 3V

mutulea_mirel
29.09.2014, 23:19
precizez ca este nou, l-am primit de la cineva, aparat de masura nu am si nu ma pricep la electronica.
Initial ma uitam dupa cineva care se pricepe la electronica si dupa caz sa-mi spuna pretul reparatiei.......toate cele bune!

comfel
30.09.2014, 08:32
In acest caz sfaturile date mai sus nu iti sunt de folos ..apeleaza la un Service Reparatii R/TV sau iti pot muta acest subiect aici ; http://www.forumulelectronistilor.ro/forumdisplay.php?74-Servicii

mutulea_mirel
30.09.2014, 09:05
Multumesc mult!............o zi buna!

ion mechenici
05.04.2015, 15:45
Senzorul de interior este deja atasat printr-o mufa la ceas(si acesta este detasabil), dar cel din fotografie se monteaza afara , intradevar, este senzorul de temperatura si umiditate dar de exterior.

Daca montezi asa ceva afara in ploaie in 2 zile nu-l mai ai clar (nu e sonda).

mutulea_mirel
07.04.2015, 16:25
Senzorul este de exterior insa nu se monteaza in ploaie, se monteaza intr-un loc ferit de razele soarelui, ninsoare si alte averse, sub streasina de exemplu.
Are doi senzori, iar daca prospectul scrie ca unul este pentru interior iar celalalt pt. exterior......!?

ion mechenici
07.04.2015, 21:04
-Acestia sunt senzori de toate felurile.-Exprimarea D-vstra e gresita.-Va-ti referiti la Modulul electronic,i-ar acela NU e senzor. Ca are in el montat un senzor e altceva.-Senzorii sunt acestia.

1457 1458 1459 1460 1461

ion mechenici
07.04.2015, 21:09
Senzorul este de exterior insa nu se monteaza in ploaie, se monteaza intr-un loc ferit de razele soarelui, ninsoare si alte averse, sub streasina de exemplu.
Are doi senzori, iar daca prospectul scrie ca unul este pentru interior iar celalalt pt. exterior......!?

1462 1463 1464 1465

si alti SENZORI si m-ai mari si m-ai marunti,depinde in ce <module electronice lucreaza>. Montajul, (modulul) electronic nu e senzor,exprimare gresita.

mutulea_mirel
12.04.2015, 16:13
Salut, eu nu sunt electronist insa, este intradevar un modul pe care sunt lipiti niste senzori (umiditate , temperatura), iar daca toate prezentarile numeste modulul cu senzori ca si senzor (http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=646217) nu vad greseala mea de exprimare. In orice tara este prezentat ca senzor de exterior.
In principiu cautam un raspuns la intrebarea mea nu sa ma contrazic pe nimic.

costel
13.04.2015, 09:32
Totusi trebuie verificata si statia .posibil sa nu mai emita semnal de imperechere ( sa caute senzorul de exterior )am si eu cateva statii care s-au dus .nu mai recunoaste senzorul exterior ) aceste statii emit si receptioneaza pe 455mhz ..sansele de a fi reparate sunt mici ..sorry

ion mechenici
13.04.2015, 13:17
Dumneata esti convins ca acele "denumiri"fie ele si extraterestre sunt corecte???_Din punct de vedere TEHNOLOGIC?-Senzorii (de exterior de interior)SUNT SONDE ce PALPEAZA MEDIUL.-Hai sa NU (confundam coada vacii cu stampila primariei ca Nu tot ce e venit din afara e neaparat si corect,ce-l putin din pt. de vedere lincvistic NU m-ai spun tehnologic).-MONTAJUL ELECTRONIC E UNA.I-ar senzorul E ALTA.--Daca modulul (2) NU da, la modulul BAZA(mama) vezi ca semnalul de "emisie","IR", schimba senzorul (IR) si merge.-Daca modulul electronic este calibrat pe 455Mhz atunci senzorul de emisie NU-si m-ai face treaba.

ion mechenici
13.04.2015, 13:23
Salut, eu nu sunt electronist insa, este intradevar un modul pe care sunt lipiti niste senzori (umiditate , temperatura), iar daca toate prezentarile numeste modulul cu senzori ca si senzor (http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=646217) nu vad greseala mea de exprimare. In orice tara este prezentat ca senzor de exterior.
In principiu cautam un raspuns la intrebarea mea nu sa ma contrazic pe nimic.

Senzorul EXTERIOR e cu totul alta componenta electronica fata de modul.<Am m-ai nspus-o "un montaj electronic"fie el ce-ar fii <NU E SENZOR>.-Poate sa fie un amplificator de eroare ,de audiofrecventa,de radiofrecventa, E.T.C.-Nu trebuie confundat faptul ca sunt inglobati in modulul electronic, s-au sunt conectati in exterior,prin terminale.-Senzorii sunt ce-i de sus._Dar astea sunt datorita necunoasterii sinbolurilor componentelor electronice si functionarii acestora.De aia electronica NU se face pe genunche.SORRYY! --- Si NU e nici Comert .

costel
14.04.2015, 09:10
precizez ca este nou, l-am primit de la cineva, aparat de masura nu am si nu ma pricep la electronica.
Initial ma uitam dupa cineva care se pricepe la electronica si dupa caz sa-mi spuna pretul reparatiei.......toate cele bune!

Colegul nu se pricepe la electronica ,degeaba incercam sa il ajutam .el doreste sa ii repare cineva statia meteo atata tot .deja comentariile au trecut in oftopic .cu scuzele de rigoare dar sfaturile date sau indepartat de subiect .aceste modele comunica intre ele (baza +unitatea externa )pe o frecveta de 433mhz sau in jurul 900 mhz (wireless) ex;;http://www.germanelectronics.ro/pdf/672697-an-01-ro-Statie_meteo_wireless_TH_117.pdf 15
propun ca acest subiect sa fie mutat la SERVICII iar cine are timp si se pricepe sa o repare ...

ion mechenici
14.04.2015, 18:49
-Una-i denumirea tehnica de specialitate,alta-i comertul,TARABAGEALA.--De acord cu mutatul.

ion mechenici
27.09.2017, 22:04
Salut, eu nu sunt electronist insa, este intradevar un modul pe care sunt lipiti niste senzori (umiditate , temperatura), iar daca toate prezentarile numeste modulul cu senzori ca si senzor (http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=646217) nu vad greseala mea de exprimare. In orice tara este prezentat ca senzor de exterior.
In principiu cautam un raspuns la intrebarea mea nu sa ma contrazic pe nimic.
---- Niciodata sa nu te contrazici pe un Domeniu pe care NU-L cunosti .

ion mechenici
15.11.2017, 16:12
Salut, eu nu sunt electronist insa, este intradevar un modul pe care sunt lipiti niste senzori (umiditate , temperatura), iar daca toate prezentarile numeste modulul cu senzori ca si senzor (http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=646217) nu vad greseala mea de exprimare. In orice tara este prezentat ca senzor de exterior.
In principiu cautam un raspuns la intrebarea mea nu sa ma contrazic pe nimic.

Tarabageala (comertul) fac denumiri Aiurea , in nici un caz pe baze tehnice . -- Cum RAU au denumit (Clampometru ? ) aparatul de masura
Ampermetric ***Ditz***.