Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 46

Subiect: Aparat de sudura toroidal

  1. #21
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    salut si iti multumesc mult dt calcule dar numaru de spire mi se pare exagerat nu vreau sa va suparati pe mine incerc alti mau sfatuit cu 300 max 350 spire apoi so iau prin tatonare sa vad la bec cind il alimentez daca scade tensiunea la bec sa mai bag nu stiu ce sa fac ?????????

  2. #22
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Calcul refacut din nou.-Cu scuzele de rigoare pt.ca m-am grabit din (N)motive.;- Flux magnetic de 42cm patrati. Cunoastem Frecventa retelei de 50Hz.-Cunoastem Tensiunea de lucru 230Volti.--Se inparte frecventa reteli 50Hz : 42cm.patr.flux magnetic =1.2spire /1volt.--Se ia tens,de lucru 230v x1,2sp/v =276 spire in Primar. Nr.de spire si in primar si in secundar {este conditionat de suprafasta miezului magnetic in cm patrati} Sa auzim de bine.- 276 de spire in bobina primara de 230v ac NU este un numar de spire asa cum ai spus *exagerat* este calcului corect functie de dimensiunile Fluxului magnetic pe care mi le-ai dat . Matematica este o Stiinta EXACTA si PRECISA nu las loc de bijbiieli si exagerari .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.02.2024 la 18:29.

  3. #23
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Transformarea unui motor in aparat de sudura nu este o chestiunie standard ,asa ca explicatii exacte nu vei primi va trebui sa experimentezi ,acum sa trecem la acele carcase rotunde care am spus ca ar fi bune ,rolul lor ar fi pentru a nu se strapunge bobinajul [sirma cu tolele la margine ] acest lucru se poate intimpla dupa un timp ,cum am mai spus se poate izola tolele cu banda din bunbac , in legatura cu numarul de spire incepe bobinarea mai intii cu bobina primara,baga in jur de 200 de spire dupa care baga pentru scurt timp aparatul in priza ,in acest timp cit tii aparatul in priza masoara tensiunia de la priza si vezi cit ai daca tensiunia nu este 220 v si este mai mica ,acest lucru se va vedea si la bec ,in acest caz continua si mai baga spire in jur de 30 40 spire dupa care repeta operatiunia cu legatul aparatului la priza ,la fel se masoara tensiunia care trebuie sa fie mai mare decit cit ai avuto prima data , acest lucru il faci pina ai la priza 220 volti ,este posibil ca cu 240 spire sa ai deja 220 v la priza ,in cazul asta continui si mai pui in jur de 20 spire in momentul cind tensiunia la priza este de 220 v si la bec nu se mai simte ca se ia lumina il lasi conectat si vezi daca se incalzeste ,trebuie stiut ca un aparat de sudura trebuie sa se incalzeasca si in gol dar nu excesiv , daca se incalzeste tare mai bagi spire ,urmeaza sfatul meu lasa tot felul de calcule si vei reusi dupa ce termini cu bobinajul primar ,urmeaza secundarul ,despre secundar vorbim dupa ce termini de bobinat primarul succes ne mai auzim ...
    Ultima modificare făcută de chirilanelu; 19.02.2015 la 22:15.

  4. #24
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    multumesc mult domnule CIRILANELU AVETI CEA MAI MARE DREPTATE IN MARE PARTE AM INTELES VB CIND TERMIN PRIMARUL DE BOBINAT

  5. #25
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    Salut ce propleme ar fi sau sunt probleme daca conductoru de pe primar nui la fel adica am conductor de 4 si numi ajunge sii bag de 3 sau 2,5 ce sar intimpla multumesc mult

  6. #26
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Pe ace-a portiune de conductor(subdimensionata) spirele se vor incinge,distrugindu-se izolatia de pe ele intrind in scurt. Aparatul de sudura lucreaza in regim de <scurtcurcuit>.-Pt.a continua bobinajul primar de 04mm,puteti face un conpromis,-puneti 2(doua)cond.de cupru de 2,5mm in paralel si continuati bobinarea primarului. Datele de calcul ce le-am dat eu, sunt pt.un miez magnetic {de Transformator},nu pt. un motor. -Calculul bobinajului unu-i motor electric este cu totul altul. -Spor la treaba.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.06.2023 la 12:51.

  7. #27
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Pune de 2,5 si va merge fara probleme, poti sa faci toata bobina numai cu 2,5 si aparatul va functiona ok...
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.02.2024 la 18:32.

  8. #28
    Data înscrierii
    02.01.2015
    Posturi
    93
    [QUOTE= .................................................. .................................................. ....[/QUOTE]

    salut nu mati anteles eu sirma o am de 04 dar nu ami ajunge pot sa continui cu 2,5 sau 3 ce sar intimpla merci
    Ultima modificare făcută de comfel; 24.02.2015 la 18:07. Motiv: Rog nu mai folositi QUOTE inutil ...

  9. #29
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Mergi cu doua conductoare de 2,5mm in paralel pt. a continua sirma de 4mm a primarului .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.06.2023 la 12:53.

  10. #30
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Ar fi indicat sa folososesti acelasi tip de conductor ,asta ca sa iasa un aparat puternic,de nevoie ai putea sa pui si sirma de 3 macar ...

Pagina 3 din 5 PrimulPrimul 12345 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro