Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 13

Subiect: Generatorul KARPEN, o combinatie de electrochimie cu termodinamica.

  1. #1
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587

    Generatorul KARPEN, o combinatie de electrochimie cu termodinamica.

    Inventia ce se incadreaza corect in denumirea de FREE ENERGY.- Realizat in 1920 de catre inginerul Roman Vasilescu Karpen, acesta furnizeaza energie electrica in mod continuu de 95 de ani, cu valoarea tensiunii de 1 Volt si alimenteaza un motor electric.-Un element contine: un electrod din AUR si celalalt din IRIDIUM s-au platina, (in orice caz metale nobile).-I-ar ca electrolit are acid sulfuric de puritate ridicata.-Cercetatorii sustin ca aceasta baterie inepuizabila,este intradevar un perpetum mobile , Ce extrage caldura din mediu,folosind o combinatie de electrochimie cu termodinamica. - Si e facuta de un Inginer roman,nu de aiurea. Acesta este real, se poate vizita pentru convingere si edificare. = aviz pt.toti falsi inventaci de pe internet si falsurile lor gen economizor minciuna,prelungitorul ce da energie electrica din.......parti. (de sub masa din "bobina tesla"in mod radiant) e.t.c. Inventia Inginerului Romin a generatorului electric ce functioneaza de 95 de ani este reala. -Oare de ce nu intereseaza atoritatile Romane de specialitate, aceasta inventie ce asteapta de foarte multi ani sa fie pusa in aplicare? Ca resurse minerale slava Domnului inca m-ai sunt.
    Imagini atașate Imagini atașate
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 06.08.2018 la 16:31. Motiv: Rectificat postare

  2. #2
    Data înscrierii
    18.03.2017
    Posturi
    5
    Pentru ca electrozii sunt mult mai scumpi decat energia produsa pe timp de 1000 de ani...

  3. #3
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu aurul e problema,D-le addy, ( ca aur avem , incit dam si la altii MOCA). - Alta este problema . Timpul de functionare infinit . - I-ar lucrul acesta este chiar genial .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 30.03.2017 la 20:20.

  4. #4
    Data înscrierii
    18.03.2017
    Posturi
    5
    Care? Eu unul in afara de puterea foarte mica (miliwati) si pretul foarte mare nu vad alte impedimente...

  5. #5
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Principiul Inventiei lu-i Vasilescu Karpen , NU este neaparat cantitatea de Energie electrica si Puterea furnizata pe element , ci Functionarea in mod continuu in mod Inepuizabil , pe o durata Infinita , acesta asa cum am m-ai spus , functioneaza doar de 95 de ani continuu . - Si ca sa fac o paranteza , nici elementele ultramoderne din ziua de azi cum ar fii Celulele Fotovoltaice, NU te satura de energie si Putere un singur element , dar acestea au o durata limitata de functionare , dupa care , se epuizeaza . -- Aceasta este esenta Marei Inventii a lu-i Vasilescu Karpen . Adevarata Free Energii , s-au m-ai popular spus ** perpetum mobile**, constituit pe baza de Electrochimie cu Termodinamica . -- Necunoscind secretul documentelor ce au stat la baza acestei inventii , NU suntem in masura sa criticam noi parametrii de furnizare a Energiei Generatorului Karpen car-i poarta numele , problema Extraordinara este ca functioneaza de 95 de ani in mod continuu bineinteles ca daca era studiata in aprofunzime , se puteau gasii modalitati de marire a parametrilor , ma refer la Energie si Putere . Esenta inventiei este tocmai Puritatea metalelor folosite Iridiumu-l , Aurul si electrolitul ( acidul sulfuric de puritate ridicata) , ce se pare ca-l face Inepuizabil .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 30.03.2017 la 21:36.

  6. #6
    Data înscrierii
    18.03.2017
    Posturi
    5
    Pentru mine, ca om cu durata de viata limitata, conteaza. Hai sa stam stramb si sa judecam drept. In cat timp o astfel de pila, in care bagi cel putin cateva grame de aur si platina sub forma de foite subtiri, isi amortizeaza investitia?
    Daca s-ar reusi printr-un design atent producerea a macar 5W cu cateva grame de material (sa zicem material de 1000 de lei), pretul energiei fiind in acest moment de 0,65lei/kWh, dispozitivul ar trebui sa functioneze :

    1000 lei / 0,65lei = 1538 kwh
    1538kWh / 5W = 307.600 ore = 35 de ani pentru a-si amortiza investitia in material.

    Deocamdata furnizeaza miliwati. Poate ar putea fi facut sa produca cativa wati.
    Eu unul nu m-as "baga" daca nu as obtine energie suficient incat sa se amortizeze in < 10 ani.

  7. #7
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Draga Addy , nu totul e Comert , sa ei cu stinga , sa dai cu dreapta . - I-ar aceste inventii , s-au facut cred , studiindu-se poate zeci de ani . - Daca am avea documentele inventiei lu-i Karpen si citiva experti in termodinamica si electrocimie , am avea ce discuta **pe obiect**, insa asa si eu si tu , ne dam doar pareri . - Inca o data spun , eu nu indrasnesc sa aduc critici marelui inventator Karpen si inventiei sale , fara a fii in cunostiinta de cauza a documentelor de studiu si formulelor care au stat la baza inventiei . -- Pila lu-i Karpen , o gasesti la Muzeul Tehnic National **Dimitrie Leonida** din Bucuresti . - Eu am vazut-o , de mult .


    foto-1-img-1111-a4850d55eb-465x390.jpg
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 01.04.2017 la 20:21.

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    galv8.jpg

    Referitor la inventia Savantului Roman Nicolae Vasilescu Karpen , Profesorul Solomon , presedintele societatii Franceze de Fizica spune ; - Savantul Roman Karpen a inventat pila si dupa jumatate de secol , oamenii au ajuns pe Luna , datorita energiei electrice inepuizabile a inventiei lu-i Nicolae Vasilescu Karpen . - In ciuda criticilor unor anonimi opozanti , care nu recunosc aceasta inventie , ca un progres al Umanitatii , pe care presedintele Societatii Franceze de Fizica , i-l scoate in evidenta .-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Nicolae Vasilescu Karpen , a descoperit ceva ce nu trebuia stiut . - **In Annales de l Academie Roumanie**, din 1944 el scrie articolul **Nouvelleteorie des piles electrcues Rolesdes electrons**. ---Noua teorie a pilelor. ---Rolul electronilor . ---Pile ce contrazic principiul al-II-lea al termodinamicii.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.09.2017 la 15:33.

  9. #9
    Data înscrierii
    30.07.2018
    Posturi
    15
    Extrage caldura din mediu ........cum adica !? poate daca e o diferenta de temperatura altfel cum!? Exemplu un semiconductor supus la o diferenta mare de temperatura la capete in anumite conditii poate genera energie electrica , asa zisul efect seebeck,aici nu avem asa ceva , poate cineva ne explica ce avem mai precis .

  10. #10
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    ---- Raspunsul il ai in postarea de mai sus din 30-07-2018 , ora 17-55 . --- Inventia lu-i Nicolae Vasilescu Karpen , pune la munca in alt mod **rolul electronilor** (ca de-aie e INVENTIE) si contrazice s-au MODIFICA , , Principiul al-II-lea al TERMODINAMICII . ------ Inventia lu-i Karpen ,ESTE Functionala PRACTIC de peste 80 de ani insa ,.......... asa cum toate inventiile au calculele si dosatul invetiei , puse bine , s-au trecute de **cineva** ---La secret--- . ---- Nu pot sa-mi dau sema daca dosarul aceste-i inventiei cu calculele , pot fii obtinute de oricine !!!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro