Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 20 din 20

Subiect: 11ak30 s-2

  1. #11
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    I-mi cer scuze la Dl. Dan cod ca intervin , eu azi am m-ai mult timp , stiind ca Dumnea-lui are si alte probleme de rezolvat pe Forum si e c-am criza de timp . -- Cred ca ai facut o greseala . - Depinde cit de repede i-mi raspunzi . Exista doua variante de rezolvare . - Spune daca ai schema Tv -ului , daca te descurci sa lucrezi dupa ia. - Pune la loc circuitele pe care le-ai desfacut . - Filamentele tuburilor trebuie alimentate cu tensiune exterioara ; Varianta 1) - Prin intermediul unu-i transformator 230 pe 5v . Si varianta 2) Prin intermediul circuitului de (3) trei spire , de pe trafo linii . Pentru aceasta , trebuie urmarit cu atentie circuitul de alimentare al filamentelor si izolarea lu-i fata de masa si fata de circuitu-l original (vechi) de alimentare al acestora . -- Chiar daca depistezi care din catozi trage pe rosu , nu ai ce-i face fara decuplarea lor definitiva de la circuitul de alimentare si masa si alimentarea lor din sursa exterioara. Si ce-a m-ai simpla varianta este cu spire de pe trafo linii avind inseriata o rezistenta de 4.....5 Ohmi la 5Wati.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 20.01.2017 la 18:19.

  2. #12
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    Domn-ul ion mechenici problema este ca nu am facut asa ceva niciodata si nu stiu exsact cum sa fac ,cred ca o sai schimb tubul si am terminat cred cu iel ,va voi anunta ce am rezolvat .

  3. #13
    Nu trebuie traf extern.Daca cu catozii desfacuti e negru ecranul atunci un punct e ok.
    Acum.pune aparatul de masura pe fiecare catod in parte vezi ce tensiune ai pe ei si daca se coloreaza in culoarea resoectiva cand masori

  4. #14
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Fa verificarea asta la care insista Dan cod , deoarece in functie de rezultatul ei depinde in continuare ce trebue sa faci . -Indentifica , catozii si pune multimetrul pe Tensiune ma-i mare pe 300 ---400V cc , masoara si noteaza valoarea fiecare-i tensiunii masurate , la fiecare catod in parte ,totodata vezi si daca se schimba culoarea pe ecran la fiecare catod masurat , si in ce culoare se schimba . --Catozii i-i po-ti indentifica in felul urmator ; pe modulu-l final video de pe coada tubului , de regula sint notati fiecare catod , cu urmatoarele litere ( KR) - (KG)- (KB) s-au (R)-(G)-(B). -- Fa masuratoare asta si spune rezulatu-l .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 21.01.2017 la 15:14.

  5. #15
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    O sa revin cu rezultatul Luni s-au Marti ,oricum va multumesc de timpul acordat
    Ultima modificare făcută de Danutz; 22.01.2017 la 11:32.

  6. #16
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    am masurat tensiunile cum ati zis, pe R-108,7 B-103,5 G-100,5 si am observat ca si culorile se schimba cand masor, numai pe G nu schimba nimic.
    Ultima modificare făcută de Danutz; 26.01.2017 la 09:27.

  7. #17
    E slabit tubul zic eu acolo.

  8. #18
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    o sai schimb ecranul si o sa va zic cum merge

  9. #19
    Data înscrierii
    20.12.2012
    Posturi
    160
    Am rezolvat problema .Am schimbat tubul si merge ok ,ieu va multumesc pentru raspunsurile ce mi-leati dat. Sa auzim de bine.

  10. #20
    Bine ca ai rezolvat.Un tub bun la masuratoare este peste 150V pe catozi.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro