Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 16

Subiect: Conectare panouri fotovoltaice

  1. #1
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198

    Conectare panouri fotovoltaice

    Buna ziua, asi avea o intrebare in legatura cu niste panouri fotovoltaice de tip 250W-36V-8,6A, am eu 6 bucati din aceste panouri si pe moment daca o leg paralel pe toate o pot folosii la un sistem de 12V, deoare ce momentan am doar un singur acumlator de 100AH-800A si un inverter de 12V-220V-300W, si 10 metrii de banda led tot pe 12V, si un regulator de tip 12V-24V, 30A, 700W, si o pot folosii toate acestea pentru un sistem pe 12V, pina pot sa mai iau niste acumlatori si un inverter pe 12V-24V-220V sa pot face un alt sistem pe 24V va multumesc

  2. #2
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu crede-ti ca tensiunea de 36 de Volti a panourilor , este prea mare pentru tensiunea de intrare 12 Volti a Invertorului ? - Invertorul fiind de 12 volti , a-r fi suportat o tensiune de intrare de 14 s-au 16 V , dar 36 de volti nu, e prea mare ? - Deoarece ginditi-va ca in Invertor exista protectia de supratensiune si diodele Zener, v-or pocni. - S-au poate intra pur si simplu in (avarie) . - In acest caz exista problema de Incompatibilitate intre tensiunea livrata de panouri (36v) si tensiunea de intrare a Invertorului(12v) . In rest nu ar fii probleme .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 14.05.2017 la 21:28.

  3. #3
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna seara, da este mare tensiunea la intrare in invertor, dar intrebarea ar fii regulatorul de incarcare nu ar reduce tensiunea de incarcare la acumlator sa fie 12V din acel 36V, si din acumlator sa se intre in invertor, ca nu stiu dar regulatorul nu ar trebuii sa reduca la 12V daca are doar 12V pe care o sesizeaza de la acumlator, bine acuma zic si eu asaschema-sistem-solar-fotovoltaic.jpg
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 02.04.2017 la 20:30.

  4. #4
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Salut D-le Kosza . Asta e si rolul regulatorului de incarcare , sa reguleze tensiunea de intrare la valoarea stabilita ,dar trebuie vazut in ce plaje de tensiune maxima de intrare lucreaza regulatorul .-- Daca poate admite o tensiune de 36 de volti . - Insa in comentariul anterior nu am sesizat nimic spus de regulator . Doar de invertor , care si acesta poate fii conectat direct la panouri cu conditia sa aibe aceiasi tensiune de lucru .Kit base prof amorf.jpg Uite aici o schema de conectare dar , care trebuie sa respecte problema Comatibilitatii parametrilor de lucru , in mod special a Tensiunii si Puterea ceruta .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 02.04.2017 la 20:55.

  5. #5
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Multumesc pentru schema, eu am in folosinta 4 panouri de 100W-18V-6A, pe care lam facut eu din celule fotovoltaice, si de functionat functioneaza destul de bine, si sant legati in paralel si asa intra in regulator si din regulator in acumlator, si de pe acumlator direct in invertor, pe regulator nu am un alt consumator de pilda bec sau banda-led, cii direct de pe acel acumlator am si banda-led, si invertorul, si pe invertor am doar televizorul si decodorul de la parabola, si am cumparat acei 6 bucati da panouri cu 450 lej bucata, si asi vrea sa o in locuiesc cu acei de 100W ce am momentan, numai ca astia schoate 36.5V, si nu am avut curajul sa o pun pe regulatorul respectiv pe care o am ca nu stiu exact dar ar trebuii sa functioneze sa re duca tensiunea pina la 13-14V pentru a putea incarca normal acel acumlator si tot asa de pe acel acumlator sa o pot folosii si in continuare televizorul, si mai tarziu dupa ce osa pot chiar asi vrea sa o schimb si regulatorul si invertorul, dar acum oare o pot pune in locul panourilor de 100W, aceste panouri de 250W

  6. #6
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Nu cred , deoarece nu permite tensiunile de intrare ale regulatorului . Pe regulator ce scrie ? Ce tensiune nominala de intrare permite ?

  7. #7
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna seara, tensiunea de intrare in regulator de la panouri e maxim 55V, si tensiunea de iesire din regulator in functie de acumlatori 12V-24V, depinde ca e un singur acumlator sau doua legate in serie, si amperajul maxim de intrare in regulator de la panouri e de 30A, si puterea de intrare maxim 700W, si eu asi vrea sa conectezi doar trei panouri legate in paralel fiind ca asa am 750W, 36V, 25.5A, si asta cred ca ar suporta regulatorul, si sar putea sa fie bine pe moment

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Daca tensiunea maxima de intrare in regulator este de max. 55 de Volti merge . Merge si pe parametri de Putere .

  9. #9
    Data înscrierii
    29.03.2012
    Posturi
    198
    Buna ziua, sa inteleg pina nu depasesc capacitatea regulatorului o pot folosi si la incarcarea acelui acumlator si pot folosii si invertorul, si asi mai avea o intrebare ce regulator pot folosii casa pot sa folosesc toate cele 6 panouri, ca daca o leg in paralel pe toate osa am o putere undeva la 1500W, 36V, si undeva la 40A, si ce regulator se poate lua sa suporte aceasta putere si sa fie si cat de cat buna

  10. #10
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Buna seara . Da pute-ti folosi pe regulatorul actual si Invertorul si bateria .f1389122096PCM4048.jpg Referitor la alt Regulator uite aici ; Regulator-controler incarcare MPPT PCM 12-24V-48v , 60A , 1500W , destul de bun .
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 05.04.2017 la 21:32.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro