Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Condensator variabil 20pF miniatura (pockemon) .

Vizualizare arbore

Postul anterior Postul anterior   Postul următor Postul următor
  1. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.589
    Se pare ca nu mai lucreaza nimeni cu radiou-ri . shopping.png .storage_2-BUC-223F-Stil-Dublă-Duplex-20pF-Condensator-Variabil-pictures.jpg . Se pune untr-un pahar condensatorul mic variabul si se toarna peste el Alcol IZOPROPILIC pina trece peste cond. Atentie CONDENSATORUL VARIABIL -NU- SE DEZASAMBLEAZA . Asa cum este scos de pe placa asa se pune in pahar . Se lasa in alcolul IZOPROPILIC circa 10 min. Dupa care se scoate si se rasuceste rotoril (axul) cu placile mobile intr-un sens si celalat pina la cap de cursa de citeva ori . Se scufunda din nou in alcolul izopropilic . Se repeta acest lucru de 4-5 ori . O sa vedeti cita mizerie si microparticule vor ramine in lichuidul din pahar . Dupa aceasta baie de curatare se lasa comdensatorul --la zvintat-- O ZI . In aceasta perioada se mai misca din cind in cind pozitia axului cu placile . Dupa o zi se ia la masurat cu capacimetrul si o sa vede-ti ca variabilu-l i-a intrae in gama lu-i de capacitate MINIMA si MAXINA s-au chiar aparatul va afiza o capacitate aproape de infinit . Experienta este valabila pt. variabilele care *Ciriie** s-au au --salturi-- de capacitate in lucru . Cond. Variabile in -scurt- de aceasta marime LE ARUNCI . Eu am facut aceasta experienta cu Alcolul izopropilic si am reusit Reconditionarea variabilului miniatura ca nou . Pute-ti incerca si voi . Mie mi-a reusit sa reconditionez in acest fel peste 30 de variabile miniatura ce le tinea-m ca defecte . S-auzim NUMAI DE BINE . Cu rabdare rezolvi orice , pricepere sa fie !
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.04.2023 la 07:44.

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro