Salut,am doua receptoare satelit HSS1160 ,unul este imperecheat cu cartela dar nu functioneaza iar celalalt functioneaza dar nu are pereche cu o cartela(al detin din vechiul contract).
Problema mea este ca cel care este pe contract cind in bag in priza se vede scrisul :lipsa semnal,dar dupa 2-3 minute se stinge singur ca si cum nu ar mai avea tensiune,alte ori ramine aprins pe screenul receptorului un led rosu sau litera 2 dar se blocheaza fara sa mai ia nici o comanda si imaginea devine grii inchis cu dungi groase tremurinde. Am schimbat C5,C23,C24 ,dar degeaba. L-am dus si la un meserias si mi sa spus ca are sursa arsa.....
Incapatinat din fire ,am desfacut celalalt receptor si am scos placa cu sursa (care functiona perfect pe receptorul fara cartela) si am introdus-o in receptorul cu problema.
Problema nu a disparut si continua sa se stinga si sa se Blocheze la fel ca si cu placa lui initiala (de aici am tras concluzia ca nu e sursa arsa sau ceva condensatori asa cum mia spus meseriasul,ci cred ca microcipul de pe cealalta placa).
Am scosplaca si am pus-o inapoi la receptorul fara cartela care functiona normal inainte dar acum pe afisajul receptorului fara cartela se vad doar ultimele numere de la program(nu imi mai afiseasa tot:ceasul sa vad intreg...,ch.....etc.). lam desfacut din nou si am scos panglica care duce la ecranul receptorului si am bagat tensiune si am lasat-o circa4 minute deconectata,pentru casa se reseteze problema,dar problema persista.
Ce pot face cu aceste doua probleme?
precizez ca RDS-RCS nu mai au in stoc alte receptoare satelit si am cerut sa se faca trecerea cartelei de pe receptorul satelit defect pe cel care funtiona,dar mi sa spus ca trebuie sa aduc contractul de reziliere din 2007....pe care nu il mai am.Va multumesc anticipat.
Cu respect !!!!