Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: Orientari Antene spre anumiti Sateliti

  1. #1
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766

    Orientari Antene spre anumiti Sateliti

    Aici putem dicuta despre o orientare cat mai corecta spre un anumit Satelit a unei antene offset folosind Azimutul si elevatia

  2. #2
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    In link-ul de mai jos veti intelege mai usor cum se regleaza o antena pe un Satelit folosind Azimutul si Elevatia ...

    http://www.antenesatelit.info/satfind.php

  3. #3
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766

  4. #4
    Data înscrierii
    20.08.2012
    Posturi
    32
    Exista o aplicatie pentru tablete/smartphone-uri android https://play.google.com/store/apps/d...atfinder&hl=ro aplicatie gratuita ce se foloseste de gps pentru a va spune elevatia si azimutul si de fotocamera pentru a va arata directia in care trebuie orientata antena. Va recomand sa o probati e interesanta pentru o aliniere perfecta e preferabil un analizator digital satelit inca un link pentru a va cunoaste azimutul si elevatia http://www.dishpointer.com/

  5. #5
    Data înscrierii
    14.03.2013
    Posturi
    23

    Cool cativa pasi simpli

    Iata cativa pasi simplii pentre a instala o antena parabolica:
    1- spre Sud , se monteaza suportul pe perete drept si antena dar sa nu fie obstacole cca20 metrii
    2-se pun cablurile si fie cu ajutorul unui aparat masura, sau a meniului resiverului
    se selecteaza satelitul, si un transponder-[o fregventa exemplu 12304H27500], se regleaza antena
    stanga-dreapta respectiv sus-jos[azimut,elevatie] pana se prinde semnal, si calitate,
    pentru o receptie buna sa fie macar 60 la suta , apoi se strang suruburile antenei

    iata pe scurt principalii pasi pentru a instala o antena

  6. #6
    Data înscrierii
    01.11.2011
    Posturi
    18
    Buna,

    din cauza orientarii blocului nu stiu daca pot prinde intelsat 10-02. M-am mutat intr-un alt bloc, si nu stiu daca mai reusec din noua locatie sa prind posturile romanesti cu antena de saletit (receiver/abonament romtelecom). Apartamentul este situat la parter, iar orientarea apartamentului fata de satelit se vede in poza atasata.
    Sunt si alti sateliti spre care ma pot orienta din pozitia actuala pentru a vedea posturile romanesti?

    Multumesc
    satelit romani.jpg

  7. #7
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Citat Postat în original de viggo34567
    din cauza orientarii blocului nu stiu daca pot prinde intelsat 10-02. M-am mutat intr-un alt bloc, si nu stiu daca mai reusec din noua locatie sa prind posturile romanesti cu antena de saletit (receiver/abonament romtelecom).
    Ai confundat niste date (receiver/abonament romtelecom)se pride Hellas Dolce http://www.lyngsat.com/packages/dolce.html nu Intelsat 10-02 (DIGI )
    Revino cu o postare corecta ....

  8. #8
    Data înscrierii
    01.11.2011
    Posturi
    18
    Buna,

    imi pare rau pentru confuzia creata. Am avut inainte abonament la Digi si am trecut la romtelecom. In tot acest timp de tranzitie m-am mutat, si acum am vrut sa pun antena sus. Greseala mea a fost ca am presupus ca si romtelecom foloseste acelasi satelit Intelsat 10-02. Din cate am intales de la dumneavostra, satelitul pe care trebuie sa-l gasesc este Hellas Sat 2 at 39.0°E, pentru romtelecom. Reciever-ul este N5266S CONSHIP.

  9. #9
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Mi-am dat seama ca ai confundat ,situatia sta in felul urmator .daca din balconul unde vrei sa pui antena vezi estul (unde rasare soarele ) atunci prinzi Hellas-ul

  10. #10
    Data înscrierii
    01.11.2011
    Posturi
    18
    Buna,

    Ce posturi sunt free pe Hellas Sat 2 @ 39° East si care sunt frecventele? Am incercat azi sa caut direct cu receiver-ul dolce dar nu am gasit satelitul. Am facut urmatoarele setari: receiver SD configurare satelit-> Hellas sat ep 3 -> OK -> apar cele doua bare, una cu semnal si una cu calitatea(sta doar cateva secunde si reveine la meniul anterior). Amandoua raman la 0, oricat rotesc de antena. Elevatia antenei este reglata la 28, pentru locatia mea, Praga. Incerc sa folosesc un alt receiver pe care sa caut un post gratuit pe HELLAS. Asa am reusit sa gasesc data trecuta INTELSAT 10-02. Orice sfat este binevenit.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro