Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 14

Subiect: Masina electrice de la o Hotă

  1. #1
    Data înscrierii
    19.04.2014
    Posturi
    8

    Masina electrice de la o Hotă

    Salutare la toată lumea...aș dori să știu și eu ce tip de mașină electrică este aceasta din poze. Pentru că pare un transformator-motor....nu știu, aș vrea să știu mai multe că am cautat documentatie pe internet dupa type-ul pe care îl are inscriptionat și nu am gasit nimic (probabil pentru că este un model vechi).
    Dacă știe cineva rog să mă lumineze sau să-mi spună unde, in ce aplicatii mai putem intalni acest tip de m. e.?
    P.S.:Aceste 2 m. e. le-am scos de la o hotă veche care nu mai era estetică!
    20140419_112737.jpg20140419_112629.jpg20140419_112126.jpg

  2. #2
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Ce ai demontat de la acea hota este ventilatorul,iar asa zisul ''transformator motor'' cum l-ai numit, nu este altceva decit motorul care pune in functionare ventilatorul, acea hota a fost prevazuta cu doua ventilatoare....
    Ultima modificare făcută de chirilanelu; 19.04.2014 la 11:35.

  3. #3
    Data înscrierii
    19.04.2014
    Posturi
    8
    Ok pe mine m-ar interesa unde se mai foloseste acest tip de motor, alte aplicatii unde intalnim acest tip de motor monofazat?

  4. #4
    Data înscrierii
    10.09.2011
    Posturi
    1.766
    Verifica daca motorasul se alimentaza ...?? posibil sa nu se alimeneze ..

  5. #5
    Data înscrierii
    19.04.2014
    Posturi
    8
    Deja le-am alimentat unu functionează(cel demontat) iar celălalt parcă dă și el un pic așa sacadat.Pe mine mă interesează ce tip de motor este și unde mai întalnim acest tip, in ce alte aplicatii?

  6. #6
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Puterea acestor motoare nu este foarte mare,sunt motoare de turatie pe mai multe trepte ,sunt facute special pentru ventilatoare,acum depinde si de ingeniozitatea fiecaruia la ce ar putea sa le mai foloseasca...

  7. #7
    Data înscrierii
    19.04.2014
    Posturi
    8
    Așa e din câte ați observat probabil din poze,aceste m. e. sunt de 100 W fiecare.Mă gândeam oare nu aș putea să le folosesc ca să captez energia cinetică a vântului și să o transform în energie electrică, sau să o înmagazinez întro baterie.Dacă o mașină electrică cum este aceasta în situația in care îmi functiona montată la hotă ca motor electric (exhaustor) cu un consum de 100 w atunci aceiaşi maşină electrică îmi poate funcţiona ca generator electric şi îmi poate produce 100 w asta în condiţiile în care am un vânt suficient de puternic ca maşina să îmi meargă la turatie maximă?

  8. #8
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Salutare. "Masina electrica" prezentata,este un motor electric<Asincron>i-ar pentru a-l convertii in generator,in mod obligatoriu sunt necesare urmatoarele conditii; 1)Aducerea lui,din pct.de vedere mecanic la peste turatia de sincronism (adica peste turatia nominala).Exemplu daca are 2880 de rot,/min,trebuie invirtit la 2885/2890 rot./min. 2)Turatia poate fii asigurata DOAR folosind IN cuplul mecanic cu el, un regulator/multiplicator de turatie(cutie de viteze). 3)Aplicindu-i cuplul mecanic (elicea) direct pe ax ,NU o sa obtineti nici un randament,datorita conditiilor de la pct.1. REGULA= Motorul electric asincron, NU genereaza energie electrica SUB turatia de sincronism.Salutare.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 22.04.2014 la 19:46.

  9. #9
    Data înscrierii
    02.09.2011
    Posturi
    708
    Obligatoriu pentru a genera energie electrica , un motor electric asincron trebuie sa depaseseasca turatia cu care este prevazut cu 10-15%,pentru a optine o asemenea turatie cu o elice care sa fie invirtita de vint indiferent ce regulator sau multiplicator de turatie folosesti ,nu o sa se ajunga la turatia de sincronism,deci nu o sa mearga...

  10. #10
    Data înscrierii
    20.09.2012
    Posturi
    1.587
    Asa este,energia cinetica a vintului,asa cum se refera Catalin,niciodata NU este constanta decit poate "virtual"adica (fals)ce credeti ca s-ar intimpla timp de 45 de zile daca ne-am apuca sa mincam virtual,s-au sa bem apa virtual?Tocmai de aceia am "punctat"acest lucru.Eolienele ce produc energie el.in mod industrial NU pot functiona fara ce-a de adoua piesa conponenta de baza acest (regulator/multiplicator de turatie)care are m-ai multe functii,de exemplu;scoarerea din fata vintului pt.lucrari curente si revizii,frinari de urgenta, reglarea puterii vintului,aducerea la punctul "mort"de lucru prin modificarea unghiului portant al elicii, e.t.c. Pt.a fce o eoliana cu un asemenea motor asincron numai virtual,s-au in desene animate se poate realiza asa ceva.Sa fim seriosi.Asemenea lucruri se fac cu bani si munca+studii de fezabilitate.+un generator adevarat.Aceste motorase pot fii folosite de exemplu,daca i-i face un filet la capatul axului,-{un polizor finut},-un ventilator cu o elice clasica pentru cind vor venii caldurile acelea toride si alte indeletniciri la casa omului.
    Ultima modificare făcută de ion mechenici; 05.05.2014 la 15:31.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

  • Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •  

Cabinet psihologic iasi

Matrimoniale Noi Doi

Anunturi iasi BursaIasi.ro

Psiholog-Iasi.ro